Brak ochoty na seks u mężczyzn – co robić?

Brak ochoty na seks u mężczyzn – co robić?

Za funkcjonowanie seksualne człowieka odpowiadają zarówno czynniki fizyczne (somatyczne), jak i psychologiczne. Brak ochoty na seks może wynikać z wielu przyczyn i kluczowe jest, aby te przyczyny (przyczynę) ustalić. Zdarza się, że osoby będące w związku są podejrzewane o niewierność i realizację swoich potrzeb seksualnych poza nim, a tak naprawdę borykają się z problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak pomóc sobie lub bliskim w takiej sytuacji i przywrócić ochotę na seks.

W artykule znajdziesz następujące informacje:

Brak ochoty na współżycie – potencjalne przyczyny

Niezmiernie szeroką grupą przyczyn problemów seksualnych są choroby czy zaburzenia. Część z nich jest związana z wiekiem i postępującym starzeniem, część dotyka mężczyzn niezależnie od metryki. W ich przebiegu brak seksu lub słabnące zainteresowanie życiem seksualnym jest wspólnym mianownikiem. Należy jednak pamiętać, że nie tylko choroby czy problemy natury psychologicznej mogą powodować brak ochoty na seks.

Na życie seksualne negatywnie może/mogą wpływać:

  • cukrzyca – zwłaszcza ta postępująca, o powikłanym przebiegu,
  • zaburzenia lękowe – bywa to związane z modelem przyjętej farmakoterapii,
  • depresja,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • nadmierny stres,
  • siedzący tryb życia,
  • nadmierna masa ciała,
  • ograniczenia ruchowe wynikające np. z choroby, wypadku,
  • sytuacja życiowa – problemy w związku, rodzinne itp.
  • zaburzenia erekcji.

W przypadku problemów ze wzwodem można mówić o mechanizmie zamkniętego koła. Zaburzenia erekcji u pacjentów często powodują poczucie wstydu. Przez to wykazują oni pozorny brak zainteresowania seksem w związku – obawiają się, że nie zaspokoją partnerki i zaczynają unikać zbliżeń. Brak seksu jeszcze bardziej pogłębia problem zaburzonej erekcji. W tym przypadku brak aktywności seksualnej nie oznacza nieodczuwania potrzeb związanych z seksualną sferą życia.

Zaburzenia erekcji nie przytrafiają się wyłącznie starszym mężczyznom, doświadczać ich mogą również ci w młodszym wieku. Kluczowa jest zatem szybka reakcja w celu znalezienia przyczyny zaburzeń i usprawnienia funkcji seksualnych.

Co zrobić, aby poprawić funkcje seksualne?

Pierwszym krokiem w przypadku osób pozostających w związku powinna być rozmowa i wyjaśnienie lub ustalenie, skąd bierze się brak ochoty na współżycie. To ważne nie tylko dlatego, że pomaga oczyścić atmosferę z niedomówień czy domysłów, ale też dlatego, że pozwala na uzyskanie od partnerki wsparcia. Pomocna może okazać się zmiana dotychczasowych nawyków związanych ze współżyciem, przełamanie rutyny. Dzięki szczerej i otwartej postawie wobec partnerki jest szansa na to, by wspólnie wdrażać nowe rozwiązania, na przykład wydłużać grę wstępną, budować przez cały dzień sprzyjającą atmosferę, wyznaczać czas, który spędzicie tylko we dwoje (co jest szczególnie istotne w przypadku par mających dzieci).

Jeśli brak zainteresowania seksem u mężczyzn wynika z terapii innej choroby, warto zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Dostępność różnorodnych środków i metod leczenia daje szansę na to, by dobrać taki rodzaj postępowania leczniczego, który nie będzie obniżał libido i nie wpłynie negatywnie na funkcje seksualne.

Problemy natury psychologicznej

Kolejnym elementem terapii, kiedy brak ochoty na współżycie jest spowodowany problemami natury psychologicznej, jest psychoterapia lub konsultacja psychiatryczna. Specjaliści z tych dziedzin są właśnie po to, by pomóc uporać się ze schematami myślenia i spowodowanymi przez nie trudnościami, ułatwiając przejście przez proces zmiany. Jeżeli u podstaw problemu leży kryzys w związku, warto pomyśleć o terapii par.

Panowie borykający się z zaburzeniami erekcji, które w opisanym już wcześniej mechanizmie powodują u nich brak ochoty na seks, powinni rozpocząć terapię od zmiany stylu życia. Wdrożenie aktywności fizycznej, eliminacja wysoko przetworzonej żywności, zadbanie o sen oraz eliminacja używek często w znaczący sposób poprawiają funkcje seksualne. Brak zmiany po ich wprowadzeniu wskazuje na potrzebę zastosowania innych metod leczenia zaburzeń wzwodu. Akceptowaną przez pacjentów i skuteczną dla wielu z nich formą terapii są leki doustne, najczęściej zawierające syldenafil jako substancję czynną. Ich przyjmowanie może znacząco poprawić wzwód i dać szansę na satysfakcjonujący seks.

Najlepiej, gdy tabletki na potencję są przyjmowane pod opieką lekarza, który między innymi na podstawie wywiadu indywidualnie dobierze dawkę i zaproponuje najkorzystniejszy dla danego pacjenta lek. Mogą to być zarówno tabletki na potencję wydawane na receptę, jak i tak zwane leki OTC – wydawane bez recepty. Do tej drugiej grupy należy między innymi preparat Maxon Forte, który znajdziemy w większości aptek. Zaczyna on działać około 30-60 minut od przyjęcia. Aby nie upośledzać wchłaniania tego leku, warto wystrzegać się w tym czasie posiłków. Zawsze przed zastosowaniem syldenafilu należy wypełnić ankietę – narzędzie diagnostyczne – oraz przeczytać ulotkę – informacje dla pacjenta, które są dołączone do opakowania. Istotne jest również to, by przyjmować preparat zgodnie ze wskazaniami i nie przekraczać zalecanej dawki.

Źródła:

  1. K. Hatzimouratidis i wsp., Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, „Postępy Andrologii Online”, 2019, 6 (2), str. 43-82.
  2. M. Mizgier i wsp., Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę w okresie przekwitania, „Seksuologia Polska” 2014; 12 (1) str. 26-30.
  3. A. Jodko i wsp., Zgłaszanie zaburzeń funkcji seksualnych jako objawu podczas terapii zaburzeń lękowych, „Seksuologia Polska” 2008, 6 (1), str. 26-32.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.