Jakie witaminy na potencję dla mężczyzn?
Jedną z przyczyn braku popędu seksualnego może być niezdrowy styl życia, w tym niezdrowa dieta. W żywności znajdują się składniki, które na drodze różnych mechanizmów pomagają w leczeniu dysfunkcji seksualnych. Wśród nich ważną rolę odgrywają witaminy – które z nich zasługują na szczególną uwagę?
W artykule znajdziesz następujące informacje:
- Brak popędu seksualnego – przyczyny
- Jakie witaminy na potencję dla mężczyzn?
- Witamina na potencję o właściwościach antyoksydacyjnych
- Witamina D
- Witaminy z grupy B
Brak popędu seksualnego – przyczyny
Wśród czynników prowadzących do braku popędu seksualnego wymienia się niezdrowy styl życia, choroby przewlekłe, stosowanie wybranych leków, a także czynniki psychologiczne. Współczesny styl życia sprawia, że coraz częstszą przyczyną dysfunkcji seksualnych są niezdrowe nawyki (np. nieodpowiednio zbilansowana dieta, siedzący tryb życia). Dlatego coraz większą uwagę poświęca się temu, w jaki sposób modyfikacja stylu życia może przyczynić się do rozwiązania problemów z libido (a także innych zaburzeń).
Czynniki przyczyniające się do problemów z popędem seksualnym:
- cukrzyca,
- choroby układu krążenia,
- czynniki neurogenne (m.in. udary mózgu, padaczka, guzy mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, przewlekłe choroby otępienne i zwyrodnieniowe, infekcje ośrodkowego układu nerwowego),
- stosowanie wybranych leków (m.in. preparatów hormonalnych, leków psychotropowych, leków gastroenterologicznych),
- niezdrowy styl życia (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, niski poziom aktywności fizycznej, niezdrowa dieta),
- czynniki psychologiczne (np. problemy w związku, niskie poczucie własnej wartości.
Jakie witaminy na potencję dla mężczyzn?
Żywność jest źródłem składników, które na drodze różnych mechanizmów mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu dysfunkcji seksualnych. Nie tylko usprawniają przepływ krwi w narządach płciowych, czy działają jak naturalne afrodyzjaki. Są także ważnym elementem profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych, które mogą wywoływać problemy z erekcją oraz inne zaburzenia.
Jeśli zmagamy się z tego typu problemami, warto zwrócić uwagę na witaminy na potencję. Najważniejszą rolę odgrywają tu witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, witaminy z grupy B oraz witamina D.
Witamina na potencję o właściwościach antyoksydacyjnych
Witaminy na potencję o właściwościach antyoksydacyjnych zapobiegają powstawaniu szkodliwych uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki. Ponadto wzmacniają naczynia krwionośne i stymulują produkcję tlenku azotu. Dzięki temu regulują ich napięcie i usprawniają przepływ krwi przez narządy płciowe. Witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych odgrywają również istotną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych o negatywnym wpływie na potencję (m.in. miażdżycy, cukrzycy).
Do witamin o tak cennych właściwościach zalicza się:
- witamina C (jej źródłem są m.in. owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, rokitnik, owoce cytrusowe, papryka, jarmuż, kalarepa, kapusta, szpinak).
- witamina E (występuje przede wszystkim w olejach roślinnych tłoczonych na zimno, orzechach, migdałach, pestkach i nasionach),
- witamina A (produkty w nią bogate to m.in. żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce).
Biorąc pod uwagę, w jakich produktach znajdziemy wyżej wymienione witaminy, dieta na potencję powinna być bogata w sałatki warzywne (z dodatkiem olejów roślinnych, pestek i nasion) lub warzywno-owocowe, koktajle i soki warzywne lub warzywno-owocowe, domowe pasty warzywne, czy zupy kremy (do których możemy dodać olej roślinny, pestki dyni, nasiona słonecznika).
Witamina D
Dysfunkcje seksualne często towarzyszą chorobom układu krążenia oraz cukrzycy, które mogą wiązać się z niedoborami witaminy D. Ponadto poprzez obniżenie stężenia białka C-reaktywnego oraz poprawę profilu cytokin, hamuje dysfunkcję śródbłonka. Tym samym witamina D jest nazywana witaminą na potencję, ponieważ ma korzystny wpływ na zapobieganie i leczenie zaburzeń erekcji.
Źródłem witaminy D jest przede wszystkim synteza skórna zachodząca pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego szczególnie w okresie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na jej niedobór. Dieta ma charakter uzupełniający, jeśli chodzi o pokrycie zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Jej bogatym źródłem są produkty takie jak np. tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, sardynki, śledź), a także oleje roślinne. Niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony w Polsce i dotyczy wszystkich grup wiekowych. W okresie jesienno zimowym istnieje konieczność suplementacji witaminy D.
Witaminy z grupy B
Witaminy na potencję to także witaminy z grupy B, przede wszystkim witamina B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) oraz B3 (niacyna). Pierwsza z nich stymuluje produkcję hormonów płciowych. Dlatego jej niedobór może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania jąder, a także problemów z płodnością. Z kolei ryboflawina bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za erekcję. Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego jest niezbędna również odpowiednia podaż niacyny.
Produkty o wysokiej zawartości witamin z grupy B:
- tiamina (pełnoziarniste pieczywo, mięso drobiowe, orzechy arachidowe, pistacje),
- ryboflawina (jajka, mleko i produkty mleczne, kasza gryczana i jaglana, pełnoziarniste pieczywo),
- niacyna (łosoś, makrela, mięso drobiowe).
Urozmaicona dieta w połączeniu z innymi elementami zdrowego stylu życia (m.in. regularną aktywnością fizyczną, unikaniem stresu) odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu braku popędu seksualnego. Obniżona potencja może również wynikać z problemów z utrzymaniem erekcji. Wówczas, gdy kłopotem dla mężczyzny jest uzyskanie bądź utrzymanie wzwodu, możemy sięgnąć po metody farmakologiczne dostępne bez recepty (np. Maxon Forte), które pomagają w leczeniu zaburzeń erekcji. Ich stosowanie należy poprzedzić konsultacją lekarską.
Bibliografia
- Dęmbe K, Jasik M, Stawicki S, Karnafel W. Patogeneza i częstość zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę. Seksuologia Polska 2004;2(2):51-54.
- Okręglicka K, Skwierczyńska Ż, Wiśniewska K. Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji. Seksuologia Polska 2016;14(2).
- Sawka M, Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska 2004;2(1):13-17.
- Woroń J, Kostka-Trąbka E. Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków. Seksuologia Polska 2005;3(1):18-22.