Czym są zaburzenia erekcji?
W Polsce problemy z erekcją dotyczą blisko 1,5 miliona mężczyzn. Wbrew obiegowym opiniom dolegliwość ta spotyka nie tylko starsze generacje, ale również coraz częściej zmagają się z nią młodsze pokolenia panów[1].
- Zaburzenia erekcji - krótka definicja
- Jakie są główne przyczyny szybkiej erekcji?
- Co wywołuje zaburzenia erekcji?
- Objawy problemów z erekcją
- Jak wygląda diagnostyka problemów z erekcją?
- Sposoby leczenia niepełnej erekcji
- Co zrobić, aby uniknąć problemów ze słabą erekcją?
Niepełna erekcja lub całkowity brak erekcji bardzo często jest powodem wstydu, pogarsza samopoczucie, a także ma bezpośredni wpływ na relacje w związku[2]. Czym są zaburzenia erekcji, jakie są ich przyczyny, a także jak sobie z nimi poradzić?
Zaburzenia erekcji – krótka definicja
Zaburzenie erekcji określa się jako stałą lub nawracającą niemożność uzyskania pełnego wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego[1].
Słaba erekcja najczęściej spotykana jest u mężczyzn w średnim i starszym wieku (40-70 lat), a schorzenie to pogłębia się z naturalnym procesem starzenia się[1].
W Polsce niepełna erekcja dotyka już 1,5 miliona mężczyzn, zaś z tej liczby jedynie około 225 tysięcy podejmuje leczenie i zgłasza się ze swoim problemem do odpowiedniego specjalisty[1].
Jakie są główne przyczyny szybkiej erekcji?
Przyczyn niepełnej erekcji jest wiele. Mogą mieć one charakter fizyczny, jak również psychiczny. Najczęściej wskazuje się, że za problemy z erekcją odpowiadają połączone czynniki psychiczne i fizyczne. Choć można dostrzec pewne rozgraniczenie: starsi mężczyźni zmagają się z tym schorzeniem ze względu na jego fizyczne podłoże, u młodszych za problemy ze wzwodem odpowiadają głównie czynniki psychiczne[3].
Co wywołuje zaburzenia erekcji?
- choroby (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca),
- zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
- nieprawidłowa budowa lub uszkodzenie członka,
- przebyte zabiegi operacyjne,
- starzenie się organizmu,
- używki (szczególnie alkohol i papierosy),
- stres,
- zła dieta,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- siedzący tryb życia,
- niska samoocena,
- lęk przed porażką seksualną,
- wychowanie i religia,
- kompleks małego przyrodzenia,
- lęk przed posiadaniem dzieci,
- niektóre leki (m.in. leki na nadciśnienie, antydepresanty)[3].
Objawy problemów z erekcją
Zaburzenia erekcji możemy rozpoznać po towarzyszących jej objawach. Do najczęściej występujących należą:
- całkowita lub częściowa niemożność uzyskania erekcji,
- wydłużony czas osiągnięcia wzwodu,
- szybka erekcja zanikająca przed wytryskiem,
- problemy z uzyskaniem ejakulacji,
- niewielka ilość spermy,
- niska jakość współżycia[4].
Jak wygląda diagnostyka problemów z erekcją?
Jeśli zauważymy u siebie stałe lub nawracające problemy ze wzwodem, bezwzględnie warto udać się do specjalisty. Zbyt długie zwlekanie i liczenie na to, że problem sam zniknie, może go tylko pogłębić. Ponadto słaba erekcja może być symptomem innych poważnych schorzeń, których w żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć[3].
Dlatego warto wybrać się do lekarza, który na początku przeprowadzi krótki wywiad, a następnie badania (prącia, jąder, prostaty). Często może zlecić dodatkowe badania (badania moczu, krwi, ultrasonografię naczyń krwionośnych w członku, nocny test zaburzeń erekcji, rezonans magnetyczny), a także konsultacje seksuologiczne, psychologiczne, czy kardiologiczne[3][4].
Sposoby leczenia niepełnej erekcji
Metody leczenia w głównej mierze zależą od rodzaju czynników powodujących problem, dlatego tak istotna jest prawidłowa diagnoza. W przypadku stwierdzenia występowania czynników psychologicznych stosuje się najczęściej psychoterapię, poradnictwo seksualne, terapię dla par[3].
Jeśli za brak erekcji odpowiadają przyczyny organiczne, wówczas pacjent poddawany jest leczeniu farmakologicznemu, gdzie pierwszym etapem jest zażywanie odpowiednich leków[3].
Wśród nich najpowszechniejsze są inhibitory fosfodiesterazy typu 5[1], czyli między innymi Viagra oraz polskie preparaty, jak Maxon Active. To bezpieczny lek na potencję bez recepty, który jest dobrze tolerowany przez organizm.
Jeśli leki nie przyniosą znaczącej poprawy i nadal będziemy mieli jedynie szybką erekcję, przechodzi się do fazy leczenia poprzez zastosowanie urządzeń próżniowych i zabiegów chirurgicznych[3].
Co zrobić, aby uniknąć problemów ze słabą erekcją?
Duży wpływ na pogłębienie tego schorzenia ma nasz styl życia. Pośpiech, stres, brak aktywności fizycznej może prowadzić do dalszych zaburzeń. Dlatego istotne jest odstawienie wszelkich używek, znalezienie czasu na relaks.
Ponadto powinniśmy włączyć do diety dużą ilość warzyw, owoców, a przy tym unikać tłustych potraw (m.in. fast food’ów). Warto także regularnie się badać i pilnować poziomu cukru i cholesterolu we krwi[3].
- Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50.
- Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. Geriatria. 2008;2:182-193
- Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu02.2017
- Sławiński G. Zaburzenia erekcji w cukrzycy. Dostęp online: http://cukrzycapolska.pl/powiklania-cukrzycowe/zaburzenia-erekcji/ Data dostępu: 19.02.2017