Wysportowana para

Ćwiczenia na potencję – jak je poprawnie wykonać?

Wielu mężczyzn boryka się z problemami z potencją. Wówczas, oprócz konsultacji z lekarzem, czy przyjmowaniem preparatów na zaburzenia erekcji, istotne są ćwiczenia. Co to za ćwiczenia i jak je poprawnie wykonywać – podpowiadamy!

W artykule znajdziesz następujące informacje:

Zaburzenia erekcji – skala zjawiska

Jak wskazują statystyki, zaburzenia erekcji dotkną w 2025 roku 322 mln osób. Obecnie kilkanaście procent mężczyzn ma problemy z erekcją. Do głównych przyczyn zalicza się kwestie związane z problemami emocjonalnymi, występowaniem zaburzeń psychicznych, codziennym stresem, ale także niebagatelny wpływ na tę sferę życia mają przebyte choroby czy przyjmowane leki. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neuronalne związane z padaczką, infekcjami ośrodkowego układu nerwowego, a także problemy hormonalne – jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy spadek poziomu testosteronu – mogą powodować trudności z osiągnięciem erekcji . Do czynników ryzyka należy także nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu oraz mało aktywny tryb życia. Brak ćwiczeń może wzmacniać problemy z erekcją.

Brak erekcji nie musi jednak pozostać z Tobą na zawsze. Niezależnie od wieku można poprawić jakość swojego życia seksualnego. Pomocna może być odpowiednia farmakoterapia, np. przyjmowanie leku Maxon Forte po konsultacji z lekarzem, ale również dobrze dobrane ćwiczenia na potencję. Dużą poprawę przynosi też zmiana stylu życia. Okazuje się, że zmniejszenie masy ciała i regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy funkcji erekcyjnej.

Fizjoterapia na wzmocnienie potencji

Sposobem na pojawienie się erekcji mogą być ćwiczenia na potencję. Van Kampen, wraz ze swoją grupą badawczą, przedstawił osobom biorącym udział w jego badaniu ćwiczenia mięśni dna miednicy, pokazał także elektrostymulację mięśni krocza oraz metody kształtowania zastępczego sprzężenia zwrotnego.

Ćwiczenie nr 1

Jednym z ćwiczeń na erekcję, które zostały przedstawione uczestnikom badania Van Kampena, było napinanie mięśni dna miednicy, które przypominałoby zatrzymanie strumienia moczu. Mężczyzna powinien położyć się na plecach. Jego nogi powinny zostać zgięte w stawach kolanowych oraz biodrowych. Dzięki temu osoba wykonująca ćwiczenia ma większe możliwości, by poczuć dno swojej miednicy. Następnie należy wykonać krótki skurcz, który powinien trwać około 1 sekundę. Potem trzeba przejść do długiego skurczu, który powinien trwać od 6 do 10 sekund. Tę samą sekwencję należy powtórzyć także w innych pozycjach, np. podczas stania oraz w pozycji siedzącej. W sumie trzeba wykonać około 40-50 skurczów w różnym ułożeniu. Liczba powtórzeń powinna być dostosowana do stopnia zaawansowania i możliwości. Takie działanie ma na celu wzmocnienie erekcji. Tego typu ćwiczenia na potencję polegające na stymulacji mięśni Kegla, mogą pomagać w napływie krwi do prącia, przez co mogą pozytywnie wpływać na pojawienie się erekcji.

Ćwiczenie nr 2

Interesującym ćwiczeniem na erekcję i wydłużenie stosunku jest to o nazwie start-stop. Sposób ten został wymyślony przez urologa Jamesa Semansa w latach 50. ubiegłego stulecia. Ćwiczenie opiera się na tym, by wyczekać na moment przed wytryskiem i szybko zaprzestać dalszych czynności. Rekomenduje się powtórzenie 4-5 powtórzeń, by wydłużyć stosunek i wzmocnić towarzyszące mu doznania.

Ćwiczenie nr 3

Kolejnym ćwiczeniem na potencję dla mężczyzn jest ćwiczenie wymyślone przez Williama Mastera i Virginię Johnson. Chodzi w nim o takie złapanie penisa, by kciuk ustawić na wędzidełku, a resztę palców wokół żołędzi. Palce należy ścisnąć na 3-4 sekundy. Następnie trzeba zrobić przerwę na 30 sekund. Po tym czasie można kontynuować stosunek. Taki uścisk nie powinien powodować bólu.

Pamiętaj o klasycznej aktywności fizycznej

Oprócz ćwiczeń bezpośrednio nakierowanych na członek, warto także zdecydować się na klasyczną aktywność fizyczną. Ćwiczenia siłowe czy bieganie pobudzają układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu krew szybciej dociera do penisa. Takie pobudzenie może zagwarantować naprawdę wysoką potencję. Co więcej, aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na wydzielanie testosteronu , co może przełożyć się na sukces związany z pełną erekcją.

Okazuje się więc, że czasem przeszkodą w osiągnięciu erekcji jest za mało ruchu. Wystarczy się na niego zdecydować, by móc cieszyć się dobrym współżyciem. Co istotne, w ćwiczeniach bardziej od intensywności liczy się ich regularność. Dlatego nie należy oczekiwać rezultatów po jednym czy dwóch treningach. Należy nastawić się na dłuższą pracę. Nagłe intensywne ćwiczenia mogą grozić przetrenowaniem, dlatego warto podchodzić do wszystkiego rozważnie i nastawić się na to, że sukces może przyjść dopiero później.

Ćwiczenia na potencję to jedna z metod na to, by móc cieszyć się udanym życiem seksualnym. Dodatkowo mogą one wspierać leczenie doustne. Z pewnością mają wpływ na satysfakcję ze współżycia.

Bibliografia:

  • Grzegorz Onik, Katarzyna Knapik, Grzegorz Cieślar, Aleksander Sieroń, Beata Flak, Halina Brus, Karolina Sieroń-Stołtny, Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji, https://fizjoterapeuci.org/wp-content/uploads/rehabilitacja_artykul_2014_02.pdf
  • K. Hatzimouratidis, I. Eardley, F. Giuliano, I. Moncada, A. Salonia, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, https://uroweb.org/wp-content/uploads/Rekomendacje_EAU_zab-sex_PL-2.pdf
  • https://medycznewiadomosci.pl/blog/potencja/cwiczenia-na-potencje/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.