Impotencja – jak pomóc mężczyźnie?
Impotencja u mężczyzn jest jednym z problemów cywilizacyjnych, który w ostatnich latach zdecydowanie się nasila. Z tą dolegliwością zmagają się już coraz młodsze pokolenia panów[1].
Dla wielu mężczyzn impotencja brzmi jak wyrok. Skutecznie uderza w poczucie własnej wartości, dumę, męskość. Może negatywnie odbić się również na relacjach z partnerką i doprowadzić do rozpadu związku[1]. Jak rozpoznać impotencję, jak wygląda leczenie impotencji i jak jej przeciwdziałać?
- Czym jest impotencja?
- Przyczyny impotencji u mężczyzn
- Co sprzyja rozwojowi impotencji?
- Jak wygląda leczenie impotencji?
- Jak przeciwdziałać impotencji?
Czym jest impotencja?
Impotencja zaliczana jest do schorzeń, które uniemożliwiają odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Mężczyzna z zaburzeniami erekcji nie jest w stanie uzyskać odpowiedniego wzwodu i utrzymać go na tyle długo, aby doszło do pełnego zbliżenia[1][2].
Ponadto impotencja może mieć negatywny wpływ komfort życia czy związek[2].
Przyczyny impotencji u mężczyzn
Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele. Zalicza się do nich zarówno czynniki organiczne, jak również psychologiczne, kulturowe, czy sytuacyjne. Bardzo często zdarza się, że za impotencję u mężczyzn odpowiadają zarówno uwarunkowania organiczne, jak również psychologiczne[3].
Najczęstsze czynniki psychologiczne to:
- stres,
- kompleks małego penisa,
- zaburzone relacje w związku,
- lęk przed posiadaniem dzieci,
- lęk przed kobietami,
- religia,
- niska samoocena.
Do czynników o charakterze organicznym zalicza się:
- choroby (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie),
- zmiany hormonalne,
- niektóre leki,
- przebyte operacje,
- wiek,
- wady wrodzone w obrębie penisa[4].
Co sprzyja rozwojowi impotencji?
Duży wpływ na rozwój impotencji i pogłębienie tego schorzenia ma styl życia. Źle zbilansowana dieta, bogata w tłuszcze, zawierająca małą ilość warzyw i owoców, używki, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna. To wszystko może znacząco spotęgować dolegliwości[4].
Co jeszcze potęguje impotencję?
- depresja,
- nerwice,
- nadmierna masturbacja,
- słaba kondycja,
- zmęczenie,
- brak odpowiedniej ilości snu[4].
Jak wygląda leczenie impotencji?
Jest szereg metod leczenia impotencji. Sposób leczenia w dużej mierze zależy od podłoża schorzenia. W przypadku zaburzeń wywołanych czynnikami psychologicznymi zazwyczaj stosuje się psychoterapię, edukację seksualną, poradnictwo seksualne. W wielu sytuacjach już tak forma kuracji jest skuteczna i wystarcza do rozwiązania problemu.
Jeśli tło wystąpienia impotencji ma zabarwienie hormonalne, wówczas pacjenta poddaje się leczeniu farmakologicznemu. Jego celem jest zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie.
Kolejną metodą leczniczą są zastrzyki w ciała jamiste penisa. Leki podawane poprzez iniekcję mają usprawnić pracę układu krążenia w prąciu i umożliwić odbycie stosunku.
Często stosowanym sposobem leczenia impotencji u mężczyzn są również pompki próżniowe, a także zabiegi chirurgiczne, polegające na udrożnieniu naczyń krwionośnych penisa lub wszczepieniu odpowiednich protez[4].
Jak przeciwdziałać impotencji?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia impotencji warto stosować się do następujących rad:
- ograniczyć używki,
- zrzucić zbędne kilogramy,
- zmienić dietę na bardziej wartościową (zawierającą zdrowe i odżywcze produkty),
- regularnie badać ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi,
- zwiększyć aktywność fizyczną,
- regularnie uprawiać seks[4].
Te prewencyjne działania znacznie zmniejszą ryzyko wystąpienia impotencji. Jednak jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, zdecydowanie powinniśmy udać się do lekarza. Nieleczona impotencja może się pogłębiać i wpływać negatywnie na każdą sferę życia.
Niestety, wielu mężczyzn zmagających się z impotencją nadal się wstydzi i nie chce się leczyć. Należy mieć świadomość, że dolegliwość ta dotyka coraz większą grupę, a nieleczona może prowadzić do wielu poważnych następstw. Dlatego istotne jest, aby po zauważeniu problemu jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.
Warto pamiętać, że współczesne metody leczenia pozwalają na skuteczną terapię i całkowite wyeliminowanie tego schorzenia.
- Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd urologiczny 2006;4 (38):46-50
- Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. Geriatria 2008;2:182-193
- Izdebski Z. Objawy i trudności w życiu seksualnym. Rocznik Lubuski 2006; 32(2): 95-111
- Grabski B., Cichoń W., Zaburzenia erekcji Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu 19.02.17 r.