Jak kontrolować wytrysk podczas stosunku?

Jak kontrolować wytrysk podczas stosunku?

Przedwczesny wytrysk, zanikająca w trakcie stosunku erekcja albo problemy z jej pojawieniem się to powszechne zaburzenia seksualne – szacuje się, że dotykają nawet co piątego dojrzałego mężczyznę. Na szczęście istnieją sposoby na powrót do satysfakcjonującego pożycia intymnego. Sprawdź, jak kontrolować wytrysk i jak radzić sobie, kiedy wzwód się nie pojawia.

W artykule znajdziesz następujące informacje:

Kłopoty z erekcją – przyczyny

Poprzez termin „kłopoty z erekcją” można rozumieć zarówno przedwczesny wytrysk, jak i brak wzwodu lub trudności z jego utrzymaniem. Problemy te dotykają od 5% do 20% mężczyzn [1].
Za przedwczesny orgazm i wytrysk może odpowiadać brak doświadczenia w połączeniu z ogromnym podnieceniem, typowy dla młodych mężczyzn – dopiero wchodzących w świat seksu. W dojrzałym wieku przyczyny przedwczesnego wytrysku mają już zazwyczaj związek z dolegliwościami zdrowotnymi, a dokładnie z:

 • nadciśnieniem,
 • cukrzycą,
 • nadczynnością tarczycy,
 • zapaleniem gruczołu krokowego.

Jeśli chodzi o przyczyny braku erekcji, to zazwyczaj wymienia się tutaj:

 • choroby układu naczyniowego,
 • cukrzycą,
 • choroby tarczycy,
 • obniżenie libido,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • przyjmowanie hormonów lub leków na nadciśnienie,
 • stres,
 • zmęczenie.

Wiadomo również, że na problemy ze wzwodem może wpływać siedzący tryb życia, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. U niektórych mężczyzn winna problemom jest depresja.

Jak kontrolować wytrysk? Domowe sposoby

 • Metoda „na przeczekanie”
 • Metoda „na przeczekanie” polega na tym, że w momencie, w którym mężczyzna czuje zbliżający się orgazm, powinien przerwać penetrację i zająć się pieszczeniem partnerki. Dopiero gdy erekcja nieco osłabnie, następuje powrót do właściwego seksu. Technika ta wymaga wysiłku i ogromnej samokontroli, ale jest jedną z najbardziej skutecznych, a dodatkowo zwiększa satysfakcję seksualną u partnerki.

 • Metoda „trzech palców”
 • W przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem świetnie sprawdzą się różnorodne ćwiczenia. Przykładem jest „metoda trzech palców” – zdaniem wielu osób zdecydowanie najskuteczniejsza, a przy tym bardzo łatwa. Gdy mężczyzna czuje, że zbliża się moment kulminacyjny, musi nacisnąć trzema palcami punkt między jądrami a odbytem. Taki ruch sprawia, że już po kilku chwilach podniecenie opada, dzięki czemu nie dochodzi do wytrysku ale erekcja zostaje utrzymana. Oczywiście omawiany punkt może ucisnąć również partnerka.

 • Trenowanie mięśni Kegla
 • Kontrolę erekcji możemy zwiększyć także dzięki ćwiczeniom mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Mężczyźni, którzy mają wytrenowane mięśnie Kegla, cieszą się nie tylko dłuższymi stosunkami, ale i mocniejszymi orgazmami, częściej też określają swoje doznania seksualne jako wyjątkowo silne.
  Aby zacisnąć mięśnie Kegla, należy sobie wyobrazić oddawanie moczu, a następnie z całych sił zacisnąć mięśnie tak, aby powstrzymać jego wypłynięcie. Codzienne, regularne wykonywanie 30 serii szybkich oraz 10 serii długich skurczów dość szybko przynosi zadowalające efekty.

Uwaga! Szukając metod na zlikwidowanie problemu przedwczesnego wytrysku, można spotkać się z zaleceniem, aby w trakcie seksu myśleć o rzeczach hamujących podniecenie – np. o remoncie, wydatkach czy o kimś zupełnie nieatrakcyjnym. Należy jednak zauważyć, że taka kontrola wytrysku nie jest dobrym rozwiązaniem. To obniżenie jakości doznań seksualnych i odebranie sobie niemal całej radości z seksu.

Kontrola wytrysku – kiedy sięgnąć po lek?

W walce z przedwczesnym wytryskiem śmiało można sięgnąć po domowe sposoby i ćwiczenia. Jeśli jednak problem polega na braku erekcji albo jej zbyt szybkim zanikaniu, warto wspomóc organizm odpowiednim preparatem.

Panom mającym problemy z erekcją – a jest ich już w Polsce około 1,7 mln, zaleca się zażywanie leków bez recepty (OTC) z sildenafilem. Substancja ta uruchamia ciąg przemian metabolicznych prowadzących do rozkurczu mięśni gładkich ciał jamistych, co umożliwia większy napływ krwi i uzyskanie oraz utrzymanie erekcji.

Skuteczność sildenafilu została wielokrotnie potwierdzona badaniami. Z jednego z nich wynika, że wystarczy stosowanie substancji w dawce 50 mg, aby skutecznie poprawić jakość erekcji oraz zwiększyć intensywność doznań seksualnych, a także obniżyć poziom lęku u badanych mężczyzn [2].

Jednocześnie sildenafil jest substancją bezpieczną. Z badań wynika, że uboczne skutki jego stosowania przeważnie są przejściowe i mają łagodne nasilenie. Są to takie dolegliwości jak ból głowy, zaczerwienienie twarzy czy delikatna niestrawność [3].

Oczywiście, w tym miejscu pojawia się zasadnicze dla wielu mężczyzn pytanie: czy preparat z sildenafilem można kupić bez recepty? Okazuje się, że tak, aczkolwiek podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na zawartość substancji w jednej tabletce. Z ogólnodostępnych danych z 2020 roku wynika, że największą obecnie dawkę (50 mg sildenafilu w jednej tabletce) zawiera lek o nazwie Maxon Forte. Wysoka zawartość substancji czynnej sprawia, że Maxon Forte jest skuteczny – działa już po około 12 minutach i pozwala cieszyć się namiętnymi chwilami nawet przez 5 godzin.

Źródła:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12605242/
 2. Oleg B. Loran, Peter Ströberg, Sung Won Lee, Nam Cheol Park, Soo-Woong Kim, Li-Jung Tseng, Suzanne Collins, Vera J. Stecher, ORIGINAL RESEARCH-ED PHARMACOTHERAPY: Sildenafil Citrate 100 mg Starting Dose in Men with Erectile Dysfunction in an International, Double-Blind, Placebo-Controlled Study: Effect on the Sexual Experience and Reducing Feelings of Anxiety About the Next Intercourse Attempt, The Journal of Sexual Medicine, Volume 6, Issue 10, 2009, Pages 2826-2835, ISSN 1743-6095.
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9647940/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.