Jak powinna wyglądać gra wstępna?

Jak powinna wyglądać gra wstępna?

Badania naukowe donoszą, że satysfakcja z życia seksualnego oraz spełnienie seksualne podnoszą ogólną jakość życia1. Rutyna w życiu seksualnym wielu par obniża zainteresowanie zbliżeniami, dlatego warto zastanowić się, jakie zmiany możemy do niego wprowadzić.

W artykule znajdziesz następujące informacje:

Co to jest gra wstępna?

Choć na tak zadane pytanie oczekujemy prawdopodobnie prostej odpowiedzi, w rzeczywistości „gra wstępna” to bardzo szerokie i wielowymiarowe pojęcie. Dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Można określić ją między innymi jako formę bliskości między dwojgiem ludzi, która występuje przed aktem seksualnym i ich do niego przygotowuje.

Cele gry wstępnej

Gra wstępna sprzyja budowaniu nastroju oraz atmosfery intymności. Tworzy również napięcie seksualne i wywołuje podniecenie, z którym wiążą się konkretne zmiany fizjologiczne. Wzrasta tętno, dochodzi także do lepszego ukrwienia narządów płciowych. Wytwarza się również większa ilość śluzu pochwowego, który – zwłaszcza w początkowej fazie stosunku – zapobiega występowaniu bolesnych otarć i powoduje, że penetracja staje się łatwiejsza.

Wiele par podejmuje aktywność seksualną w godzinach wieczorno-nocnych, kiedy jesteśmy zmęczeni po całym dniu. Umiejętna gra wstępna potrafi nas skutecznie rozbudzić, nawet jeśli jeszcze przed chwilą naszym jedynym marzeniem było szybkie zaśnięcie.

Masz problemy z erekcją – poznaj właściwości syldenafilu.

Jak powinna wyglądać gra wstępna?

Nie ma na to jednej idealnej recepty, dlatego trzeba zacząć od tego, że każda ze stron może potrzebować czegoś zupełnie innego. Tak naprawdę gra wstępna, rozumiana w bardzo szeroki sposób, może zacząć się o wiele wcześniej, niż moglibyśmy sądzić.

Czułość o poranku, miłe słowa czy gesty w ciągu dnia, przytulanie się i głaskanie mogą być już tymi elementami, które pozwolą „programować” mózg, a to przecież on jest odpowiedzialny za ochotę na seks oraz odczuwanie erotycznych doznań.

Długa gra wstępna zazwyczaj jest preferowana przez kobiety. Jedno z badań wykazało, że czynnikiem zadowolenia z życia seksualnego wśród kobiet jest między innymi urozmaicenie i nasilenie gry wstępnej (przytulanie, pocałunki twarzy, pocałunki w usta, pocałunki ciała, głaskanie ciała)2.

Ludzkie ciało ma wiele stref erogennych, a więc dotykanie i głaskanie jest bardzo dobrym sposobem na bliskość. Mężczyźni są wzrokowcami, dlatego warto wziąć to pod uwagę. Bardzo dobrze sprawdzi się zmysłowa bielizna, ale także możliwość zobaczenia partnerki nago w świetle. Nie musi być ono jasne, przytłumiony blask lampki nocnej często jest wystarczający, a jednocześnie komfortowy dla Pań, które z jakichś powodów nie lubią pokazywać swojego ciała w ten sposób.

Masz problemy ze wzwodem? Zapoznaj się z artykułem odnośnie problemów z erekcją.

Ciekawe pomysły na grę wstępną

Trudno dowiedzieć się, co lubi partnerka/partner, jeśli nie spróbujemy różnych rzeczy. Nie zawsze rozmowa pozwala to zweryfikować, zwłaszcza w przypadku osób dopiero odkrywających swoją seksualność. Zatem jeśli nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z przygotowanego zestawienia. Nie traktuj go jako wyroczni – to wyłącznie przykłady. Zastanów się, który z tych sposobów mógłby się spodobać Twojej partnerce / Twojemu partnerowi i działaj!

Masaż erotyczny

To jeden z bardzo dobrych sposobów na poznanie ciała partnera i jego reakcji na konkretne bodźce. Jak wcześniej zostało wspomniane, jest wiele stref erogennych. Odczuwanie bodźców w konkretnych rejonach ciała może być u każdego z nas zupełnie inne. Dzięki takiemu masażowi całego ciała można zweryfikować, co tak naprawdę sprawia przyjemność partnerowi. Zmieniaj siłę nacisku, szybkość ruchów i obserwuj reakcje. Możesz wykorzystać aromatyczne olejki do masażu.

Gra w rozbieranego

Skoro i tak ostatecznie wylądujecie bez ubrań, dlaczego by nie zagrać w rozbieranego? Oczywiście warto przy tym zadbać o nastrój, który będzie sprzyjał nie tylko dobrej zabawie, ale i budowaniu napięcia seksualnego. Taka zabawa przy winie i świecach może okazać się świetnym pomysłem na grę wstępną.

Wspólne gotowanie

Choć na pierwszy rzut oka niekoniecznie musi kojarzyć się z grą wstępną, to odpowiednio zaplanowana sytuacja kulinarna może stać się początkiem miłosnych uniesień. Warto, by w skład przygotowanego dania weszły produkty uznawane za afrodyzjaki, na przykład karczochy, truskawki czy figi. Jeśli dodatkowo kucharze ubiorą się w odpowiednie stroje, apetyt (nie tylko na potrawy!) może bardzo szybko wzrosnąć.

Ile powinna trwać gra wstępna?

Z badania „Seksualność Polaków 2017” wynika, że średnio trwa ona 15 minut – o 5 minut krócej niż dwanaście lat wcześniej3. Taka jest statystyka, która Ciebie jednak dotyczyć nie musi. Sami wybierzcie właściwy dla siebie czas gry wstępnej, odpowiadający Wam obojgu.

Źródła:

  1. I. Sorochynski, S. Sorochynska, B. Sorochynska, O. Hdyrya, A. Bazylewicz, Ocena życia seksualnego mężczyzn, „European Journal of Medical Technologies” 2015, 1(6), str. 43-49.
  2. A. Nomejko, G. Dolińska-Zygmunt, Psychospołeczne predyktory satysfakcji seksualnej polskich kobiet i mężczyzn 50+, „Polish Journal of Applied Psychology” 2019, 17(1), str. 11-20.
  3. Zbigniew Wojtasiński, Raport: jedynie 42 proc. Polaków zadowolonych z życia seksualnego, https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413058%2Craport-jedynie-42-proc-polakow-zadowolonych-z-zycia-seksualnego.html (dostęp 9.02.2017).

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.