Leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji

Prognozuje się, że do 2025 roku problemy ze wzwodem będą dotyczyły już 322 milionów mężczyzn, a w Europie z tą dolegliwością będzie zmagało się aż 42,8 miliona panów[1]. Należy przy tym zauważyć, że na to schorzenie narzekają coraz młodsze pokolenia[2].

Wraz z rozwojem medycyny, większą świadomością społeczną, a także działaniami edukacyjnymi znaczny odsetek mężczyzn z zaburzeniami wzwodu zgłasza się do lekarza i podejmuje leczenie[1]. Jak zatem przebiega leczenie impotencji?

Kiedy mówimy o zaburzeniach erekcji?

Zaburzenie erekcji w literaturze definiowane jest jako powracająca bądź stała niemożność uzyskania pełnego wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego[2].

Problemy ze wzwodem najczęściej towarzyszą naturalnym procesom starzenia się organizmu i dotyczą szczególnie mężczyzn w wieku 40-70 lat[2].

W Polsce diagnozuje się słabą erekcją już u 3 milionów mężczyzn[1]. Leczenie erekcji podejmuje blisko 225 tysięcy, co biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe i społeczne, jest dość wysokim wskaźnikiem[2].

Najczęstsze przyczyny problemów ze wzwodem

Przyczyny problemów z erekcją mogą mieć dwojakie podłoże. Na impotencję mogą wpływać zarówno czynniki psychiczne, jak i fizyczne. Ich występowanie i nasilanie zależne jest od wieku, co oznacza, że u młodszych mężczyzn za zaburzenia wzwodu odpowiadają głównie czynniki psychiczne, u starszych zaś czynniki fizyczne[3].

Najczęstsze przyczyny impotencji u mężczyzn[3]:

 • choroby (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca),
 • zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
 • nieprawidłowa budowa lub uszkodzenie członka,
 • przebyte zabiegi operacyjne,
 • starzenie się organizmu,
 • używki (szczególnie alkohol i papierosy),
 • stres,
 • zła dieta,
 • zbyt mała aktywność fizyczna,
 • siedzący tryb życia,
 • niska samoocena,
 • lęk przed porażką seksualną,
 • wychowanie i religia,
 • kompleks małego przyrodzenia,
 • lęk przed posiadaniem dzieci,
 • niektóre leki (m.in. leki na nadciśnienie, antydepresanty).

Kiedy zgłosić się po pomoc?

Mężczyźni, którzy zauważą u siebie nawracające lub utrzymujące się przez dłuższy czas problemy ze wzwodem, których nie można wyjaśnić stresem sytuacyjnym, chwilowym osłabieniem organizmu lub spożyciem alkoholu, powinni udać się do lekarza specjalisty i podjąć skuteczne leczenie zaburzeń erekcji[3].

Warto zdecydować się na konsultację u urologa, seksuologa lub internisty. Nieodzowna może być również wizyta u kardiologa, ponieważ problemy ze wzwodem mogą być spowodowane niedrożnością naczyń krwionośnych, a to może oznaczać chorobę wieńcową lub zapowiadać zawał mięśnia sercowego[3].

Podczas wizyty lekarz przez wywiad z pacjentem oraz odpowiednie badania (między innymi badania prostaty, jąder, prącia, moczu, krwi, naczyń krwionośnych, rezonans magnetyczny) postawi właściwą diagnozę[3].

Zaburzenia erekcji – leczenie

Leczenie zaburzeń erekcji zależy w głównej mierze od ich przyczyny. Zupełnie inaczej przebiega leczenie impotencji psychicznej, a leczenie erekcji wywołanej czynnikami fizycznymi[3].

Jeśli lekarz zdiagnozuje występowanie zaburzeń erekcji związanych z czynnikami psychicznymi, wówczas może zaproponować psychoterapię, poradnictwo seksualne, terapię dla par[3].

W tym rodzaju terapii istotne jest położenie nacisku na uświadomienie pacjentowi, że zaburzenia wzwodu można leczyć, a jednocześnie, że jest to częsta przypadłość towarzysząca postępującym procesom starzenia się organizmu[2]. 

Leczenie problemów ze wzwodem na tle organicznym wiąże się z zastosowaniem odpowiednich środków farmakologicznych. Najczęściej zalecanymi lekami są inhibitory fosfodiesterazy typu 5, do których zalicza się między innymi sildenafil, wardenafil, tadalafil[3][4]. Ich zadaniem jest rozkurczenie mięśni gładkich zlokalizowanych w ciałach jamistych penisa i przywrócenie naturalnej erekcji[2].

Niepowodzenie leczenia zaburzeń wzwodu z wykorzystaniem farmakologii powoduje przejście do leczenia drugiego rzutu[2].

Jedną ze stosowanych metod są iniekcje bezpośrednio do ciał jamistych prącia określonych leków, które mają wywołać erekcję[2]. Niestety, tego rodzaju sposoby leczenia impotencji stosowane są coraz rzadziej ze względu na duże ryzyko uszkodzenia cewki moczowej[2].

Często w ramach chirurgicznego leczenia problemów ze wzwodem wykorzystuje się aparaty próżniowe[3][4].

Obecnie coraz więcej panów zmagających się z zaburzeniami erekcji zgłasza się do specjalistów po poradę i rozpoczyna leczenie impotencji[1]. Problemy ze wzwodem powoli przestają być powodem do wstydu czy zażenowania. Szybka diagnostyka i wczesne wykrycie niepełnego wzwodu daje duże szanse na podjęcie skutecznej walki z problemem.

Leczenie erekcji może przebiegać kilkufazowo, w zależności od rodzaju przyczyn dolegliwości. Dostępne metody leczenia problemów ze wzwodem to: kuracja psychologiczna, farmakologiczna i chirurgiczna[2].

Źródła:

 1. Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. 2008;2:182-193
 2. Sabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50.
 3. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 16.03.2017
 4. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska. 2004;2(1):13-17

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.