Metody leczenia erekcji

Metody leczenia erekcji

Zaburzenia wzwodu to problem, który dotyczy wielu mężczyzn. przytrafiają się panom w każdym wieku. Na szczęście, obecnie kłopoty z potencją można z powodzeniem leczyć.

Kiedy podejrzewać problemy ze wzwodem?

Czasowa niedyspozycja seksualna zdarza się każdemu. Jednak jeżeli problemy z pobudzeniem i osiągnięciem erekcji stają się regularne, nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Zaburzenia potencji dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: całkowity brak wzwodu, niemożność utrzymania wzwodu oraz problemy z usztywnieniem członka [1]. Ich przyczyny mogą być zarówno fizjologiczne, jak i psychogenne.

Do czynników wywołujących problemy ze wzwodem należą między innymi: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekły stres, niedobór hormonów płciowych – androgenów itp. Niekiedy problem związany jest z ośrodkiem erekcji znajdującym się w mózgu – to on odpowiada za pobudzenie [2], więc wszelkie kłopoty z układem nerwowym mogą odbić się na naszym życiu seksualnym i zaowocować problemami z erekcją.

Jak zdiagnozować zaburzenia wzwodu o podłożu fizycznym?

Aby trafnie ocenić przyczynę słabej erekcji lub jej braku, niezbędna jest dokładna diagnostyka. Zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego: na jego podstawie lekarz wstępnie określa czy powód jest natury fizycznej, czy psychicznej.

Jeżeli istnieje podejrzenie zaburzenia na tle fizjologicznym, wówczas lekarz kieruje pacjenta na kompleksowe badania. Do takich należą między innymi: pomiar poziomu męskich hormonów płciowych oraz monitorowanie polucji nocnych (w domu lub w szpitalnym laboratorium). W przypadku problemów z układem endokrynologicznym wdraża się stosowną farmakoterapię.

Jeżeli jednak poziom androgenów jest w normie, lekarz zleca badania ciał jamistych prącia. Ciała jamiste stanowią trzon penisa; ich zatoki, napełniając się krwią, powodują jego sztywnienie w czasie erekcji. Badanie sprawności ciał jamistych polega na wykonaniu zastrzyku zawierającego substancje wazoaktywne; mają one pobudzić erekcję. Jeżeli przebiega ona bezproblemowo, winna zaburzeniom jest najprawdopodobniej psychika.

W przypadku dalszych kłopotów z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu przyczyna leży prawdopodobnie w wadliwej budowie ciał jamistych bądź niewłaściwym przepływie krwi do ich zatok – co skutkuje brakiem możliwości poprawnego usztywnienia prącia.

Leczenie zaburzeń erekcji na tle fizjologicznym

Nie tylko farmakoterapia jest stosowana w przypadku leczenia kłopotów ze wzwodem. Używa się również bardziej innowacyjnych metod. Przykładem jest pompka (inaczej: aparat) próżniowa, do której wkłada się prącie przed stosunkiem. Posiada również pierścień zakładany na nasadę penisa.

Jest to prosta i bezpieczna metoda wzmocnienia erekcji, jednak ma również swoje wady. Nie można jej stosować przy problemach z krzepliwością krwi lub po fizycznym urazie prącia, a obsługiwanie jej tuż przed stosunkiem dla niektórych wydaje się krępujące.

Innym sposobem na poprawę potencji jest leczenie chirurgiczne. Używa się obecnie protez półsztywnych oraz hydraulicznych (jedno- i dwuczęściowych). Część mężczyzn obawia się operacji, ale statystyki powodzenia zabiegu są wyjątkowo duże – to aż 95 procent [2].

Psychogenne zaburzenia erekcji – pomoc i profilaktyka

Czasami za słabą potencję nie odpowiada żaden fizjologiczny mechanizm. Przyczyna leży bowiem w psychice pacjenta, a powód może być różnorodny: niska samoocena i chęć sprawdzenia się przed partnerką u bardzo młodych mężczyzn, stres i przemęczenie u nieco starszych, brak silnej więzi między partnerami – w każdym wieku.

Zazwyczaj problemy te wychodzą na jaw już w trakcie wywiadu lekarskiego. Pacjentom zalecana jest zwykle łagodna farmakologiczna terapia wzmacniająca oraz psychoterapia. Najczęściej przeprowadzana jest w nurcie poznawczo-behawioralnym lub psychodynamicznym, niekiedy wspólnie z partnerką, jeśli istnieje konieczność naprawy relacji w związku, by prowadzić dalsze udane życie seksualne.

Źródła:

  1. Dadej R. Zaburzenia erekcji – fizjologia, epidemiologia, patofizjologia, diagnostyka i leczenie.Przewodnik Lekarski 2001, 4, 10, 106-111.
  2. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji.Seksuologia Polska, 2004, 2, 1, s.13-17.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.