Problemy ze wzwodem – czekać czy reagować?

Problemy ze wzwodem – czekać czy reagować?

Na słaby wzwód cierpi już blisko 1,5 miliona mężczyzn, a schorzenie coraz częściej dotyka również młodsze pokolenia panów. Leczenie podejmuje jedynie 225 tysięcy. Pozostali przez lata zmagają się z tą dolegliwością[1]. 

Czy w obliczu problemów ze wzwodem warto udać się do lekarza? Dlaczego boimy się tym mówić? Gdzie możemy zgłosić się po pomoc? Jeśli nurtują Cię takie pytania, w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi.

Przyczyny słabego wzwodu

Zaburzenie erekcji, czyli niemożność utrzymania pełnego wzwodu i odbycia udanego stosunku seksualnego dotyczy już blisko 1,5 miliona polskich mężczyzn, a objawy nasilają się wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu[1].

Do głównych przyczyn powstawania niepełnego wzwodu zalicza się:

  • choroby (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca),
  • zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
  • nieprawidłową budowę lub uszkodzenie członka,
  • przebyte zabiegi operacyjne,
  • starzenie się organizmu,
  • używki (szczególnie alkohol i papierosy),
  • stres,
  • niewłaściwą dietę,
  • brak ruchu,
  • kompleks małego członka,
  • zażywanie niektórych leków (m.in. leki na nadciśnienie, antydepresanty)[2].

Dlaczego unikamy mówienia o problemach z utrzymaniem wzwodu?

Przede wszystkim wynika to z naszych uwarunkowań społecznych i kulturowych. Brak wzwodu często staje się powodem frustracji, załamania czy wstydu. Mężczyzna nie czuje się w pełni wartościowy. Jeśli dotyka go problem ze wzwodem bardzo często traci chęć do życia czy motywację do działania. Zaczyna się izolować, czuje osamotnienie. Nie podejmuje żadnej rozmowy o swoim problemie z partnerką, a co dopiero z lekarzem[1].

Wielu mężczyzn w obliczu niepełnej erekcji ucieka w pracę bądź używki, szczególnie alkohol. Nie mogą pogodzić się z faktem, że to schorzenie spotkało właśnie ich. Ponadto dochodzi myślenie na zasadzie „samo się rozwiąże” oraz niewielka jeszcze świadomość, że zaburzenia erekcji można leczyć i całkowicie pokonać.

To wszystko może destrukcyjnie wpływać na związek i doprowadzić nawet do jego rozpadu. Nie należy zapominać, że życie seksualne jest ważną sferą i każde zaniedbanie będzie miało negatywne konsekwencja dla obojga partnerów[1][3].

Do kogo udać się pomoc w przypadku problemów ze wzwodem?

To, do którego specjalisty powinniśmy się udać, jeśli zmagamy się z zaburzeniami erekcji uzależnione jest od przyczyn dolegliwości[2].

Jeśli nasze problemy z brakiem wzwodu wynikają z psychiki, najprościej będzie udać się do seksuologa, który rozpocznie odpowiednią terapię indywidualną lub terapię dla par[2].

Natomiast jeżeli widzimy, że problem leży po stronie naszego ciała, to dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u urologa. Przeprowadzi specjalistyczne badania (penisa, jąder, badania krwi), które jasno pokażą, gdzie leży źródło naszych problemów[4].

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jeśli zaobserwowaliśmy, że coś niepokojącego zaczyna dziać się z naszą erekcją, mamy słaby wzwód lub problem z utrzymaniem wzwodu, warto stosować się do następujących zaleceń:

  • zwiększyć własną aktywność fizyczną,
  • unikać potraw wysoko przetworzonych i słodkich napojów,
  • włączyć do diety warzywa i owoce,
  • odstawić używki (przede wszystkim alkohol i papierosy),
  • znaleźć czas na relaks,
  • regularnie badać poziom cukru we krwi, ciśnienie, poziom cholesterolu,
  • zwiększyć częstotliwość stosunków seksualnych[2].

Innym dobrym rozwiązaniem może być włączenie leków na potencję bez recepty. Tu istotne jest, aby pochodziły one ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, a także były dokładnie przebadane. Jednym z takim środków jest Maxon Active. Jest dobrze tolerowany przez organizm i wspomaga leczenie zaburzeń erekcji, hamując rozwój dolegliwości. Można go również stosować jako uzupełnienie podstawowego leczenia.

Nie lekceważmy problemów z utrzymaniem wzwodu, szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas. Po pierwsze, może to spowodować ich pogłębienie, a w konsekwencji utrudnić dalszy proces leczenia. Po drugie, mogą być symptomem poważnych chorób. Po trzecie, mogą doprowadzić do rozpadu związku.

W przypadku zauważenia u siebie słabego wzwodu zgłośmy się do specjalisty i podejmijmy leczenie. Pamiętajmy, że zaburzenia erekcji są schorzeniem, które można wyleczyć.

 

Źródła:

  1. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50.
  2. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu02.2017 Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. 2008;2: 82-193.
  3. Sławiński G. Zaburzenia erekcji w cukrzycy. Dostęp online: http://cukrzycapolska.pl/powiklania-cukrzycowe/zaburzenia-erekcji/ Data dostępu: 19.02.2017

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.