Tadalafil a sildenafil – porównanie substancji czynnych na problemy z erekcją
Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia problemów z erekcją jest stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Do tej grupy zaliczają się m.in. sildenafil i tadalafil. Są to substancje czynne stosowane w wybranych tabletkach na erekcję. Jakie są ich główne cechy i czym się między sobą różnią?
- Wprowadzenie
- Inhibitory 5-PDE
- Sildenafil – charakterystyka
- Tadalafil – charakterystyka
- Tadalafil a sildenafil – podobieństwa i różnice
- Tadalafil czy sildenafil – co wybrać?
Wprowadzenie
Jak wynika z danych zawartych w artykule pt. „The global prevalence of erectile dysfunction: a review”, opublikowanym w czasopiśmie BJU International, zaburzenia erekcji mogą dotykać od 3 do 76,5% męskiej populacji. Tak znaczne rozbieżności wynikają m.in. z braku jednolitych kryteriów określania tego problemu w różnych badaniach. Jednocześnie wiele dostępnych źródeł wskazuje, że jest to znaczący problem dla wielu mężczyzn w różnym wieku, mający istotny wpływ na obniżenie ich jakości życia. Według oszacowań autorów publikacji „The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences”, do 2025 r. problem zaburzeń erekcji będzie dotyczył nawet 322 mln mężczyzn na całym świecie. W tym kontekście informacje na temat leczenia problemów z erekcją, a także stosowanych w terapii substancji czynnych, mogą okazać się szczególnie interesujące dla mężczyzn.
Inhibitory 5-PDE
Jednym ze sposobów leczenia problemów z erekcją jest farmakologia. Współcześnie stosowane tabletki na erekcję często mogą zawierać jako substancję czynną jeden z inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Cytując fragment artykułu „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, „Wprowadzenie tych leków do praktyki klinicznej było prawdziwą rewolucją w leczeniu zaburzeń erekcji”. Do grupy inhibitorów 5-PDE zaliczane są sildenafil, wardenafil oraz tadalafil. Pierwsze dwie substancje to tzw. inhibitory 5-PDE pierwszej generacji, zaś tadalafil to jedyny przedstawiciel inhibitorów fosfodiesterazy drugiej generacji. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Uniwersytecie Nanchang(„Direct comparison of tadalafil with sildenafil for the treatment of erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis”) — tadalafil i sildenafil są najpowszechniej stosowanymi inhibitorami w leczeniu zaburzeń erekcji.
Sildenafil – charakterystyka
Informacje z Przeglądu Urologicznego 2009 wskazują na to, że sildenafil został wprowadzony na rynek w 1998 r. i odniósł duży sukces. Na stronach brytyjskiego National Health Service znajdziemy informację, że jego działanie polega na tymczasowym zwiększeniu przepływu krwi do tkanek członka podczas podniecenia seksualnego. Środek zazwyczaj zaczyna działać po 30–60 minutach, a jego działanie utrzymuje się przez 4–6 godzin. Działania uboczne leku nie występują często i mają umiarkowany charakter. Jak przeczytamy w artykule „Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice”, jest to najdokładniej przebadany inhibitor 5-PDE.
Tadalafil – charakterystyka
Tadalafil to inhibitor 5-PDE drugiej generacji. Pod względem mechanizmu działania zachowuje się bardzo podobnie do sildenafilu. Hamuje rozkładanie cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP), dzięki czemu pod wpływem stymulacji seksualnej i uwolnieniu tlenku azotu umożliwia wzrost stężenia cGMP w ciałach jamistych i napływ krwi do tkanek członka. Jak informuje NHS, zaczyna działać po 30–60 minutach. Wyróżnia się natomiast pod względem czasu działania, który może wynosić aż do 36 godzin. Jest także bezpieczny, a ewentualne skutki uboczne najczęściej mają umiarkowany charakter.
Tadalafil a sildenafil – podobieństwa i różnice
Obie omawiane substancje czynne charakteryzują się podobnym sposobem działania. Obie zaczynają działać mniej więcej w tym samym czasie od przyjęcia. Także pod względem profilu bezpieczeństwa obie można uznać za podobne. Należą wszak do tej samej grupy substancji czynnych. Jednak występują też pomiędzy nimi zasadnicze różnice.
W porównaniu tadalafil a sildenafil należy uwzględnić kilka czynników, pokazujących nieco inny profil obu substancji. Przede wszystkim, jak wynika z pracy „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, skuteczność działania tadalafilu jest niezależna od przyjmowanych posiłków (zwłaszcza bogatotłuszczowych) ani od alkoholu, które w przypadku sildenafilu mogą obniżać jego skuteczność. Istotnym aspektem, który podkreślają specjaliści, jest czas działania preparatu opartego na tadalafilu. Ta substancja bowiem pozwala na większą spontaniczność w aktywności seksualnej w porównaniu do sildenafilu, którego działanie (4–5 godzin) wymaga większego planowania w tym względzie.
Tadalafil czy sildenafil – co wybrać?
Osoby stojące przed dylematem, co wybrać na problemy z erekcją: tadalafil czy sildenafil, mogą tak naprawdę stosować jeden bądź drugi środek. Jednak ze względu na dłuższy czas działania i brak interakcji z jedzeniem oraz alkoholem tadalafil jest po prostu wyraźnie wygodniejszy w stosowaniu. Pozwala na większą swobodę i spontaniczność w podejmowaniu aktywności seksualnej.
Na polskim rynku obie substancje czynne dostępne są w preparatach OTC, czyli bez recepty. Pod tym względem nowością jest produkt leczniczy Tadalafil Maxon, przeznaczony do stosowania przed planowaną aktywnością seksualną przez dorosłych mężczyzn, u których występują zaburzenia erekcji. Przed przyjęciem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
- I.A. Aytac, J.B. McKinlay, R.J. Krane et al., „The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences”, BJU International 1999 Jul, 84(1):50–6.
- A. Kessler et al., „The global prevalence of erectile dysfunction: a review„, BJU International 2019 Jul 2.
- B. Gong et al., „Direct comparison of tadalafil with sildenafil for the treatment of erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis”, International Urology and Nephrology 2017 Oct;49(10).
- Z. Lew-Starowicz, „Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice”, Seksuologia Polska 2003, 1, 2.
- M. Rabijewski, „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny 2006/4 (38).
- M. Skrodzka et al., „Tadalafil – doświadczenia kliniczne”, Przegląd Urologiczny 2009/5 (57).
- Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Decyzja nr UR/ZD/0228/22, 01.02.2022 r.
- Tadalafil MAXON, 10 mg, tabletki powlekane, ulotka dla pacjenta.
- https://www.nhs.uk/medicines/sildenafil-viagra/
- https://www.nhs.uk/medicines/tadalafil/