FOTO-27-06-22

Tadalafil MAXON – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Tadalafil MAXON to lek przeznaczony dla dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, który znacznie poprawia zdolność uzyskania wzwodu odpowiedniego do odbycia stosunku płciowego. Każda tabletka zawiera substancję czynną 10 mg tadalafilu. Lek charakteryzuje się długim czasem działania, nawet do 36 godzin od zażycia, i można przyjmować go niezależnie od spożywanych posiłków czy alkoholu. Co jeszcze należy wiedzieć o leku Tadalafil Maxon?

Spis treści:

Wprowadzenie

Tadalafil MAXON to pierwszy na rynku switch leku zawierającego tadalafil (substancję czynną należącą do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5), dostępny bez recepty od jesieni 2022 r. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych nr UR/ZD/0228/22 Tadalafil MAXON tabletki powlekane 10 mg od 1 lutego 2022 r. uzyskał kategorię dostępności produktu OTC. Oznacza to, że do jego zakupu nie jest konieczne wystawienie przez lekarza recepty.

Jednak warto, aby mężczyźni zmagający się z problemami z erekcją , skonsultowali się uprzednio z lekarzem. Włączenie leczenia zaburzeń erekcji powinno być bowiem poprzedzone refleksją nad ich przyczynami. Warto również przed użyciem lepiej poznać ten lek, a także właściwości tadalafilu.

Skład i działanie leku Tadalafil MAXON

Tadalafil MAXON to lek, który w swoim składzie zawiera substancję czynną tadalafil w dawce 10 mg. Tadalafil to jeden z inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Jak określili autorzy artykułu pt. „Tadalafil – doświadczenia kliniczne”, wprowadzenie inhibitorów 5-PDE zrewolucjonizowało leczenie problemów zaburzeń erekcji. W toku prowadzonych badań okazały się one bowiem skuteczne i wykazały dobrą tolerancję leczenia u różnych grup mężczyzn niezależnie od etiologii, rasy, wieku, a nawet czasu trwania zaburzeń erekcji. Sposób działania leku Tadalafil MAXON polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych członka, co ułatwia napływ krwi, a tym samym osiągnięcie i utrzymanie erekcji. Powołując się na artykuł pt. „Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 — podobieństwa i różnice” działanie tadalafilu, jak i innych inhibitorów 5-PDE, polega na hamowaniu rozkładania cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP). Istotne jest jednak to, że sam lek nie wywołuje erekcji. To pod wpływem stymulacji seksualnej i uwolnienia tlenku azotu możliwy jest wzrost stężenia cGMP w ciałach jamistych i napływ krwi do tkanek członka. Tym samym tadalafil pełni rolę wspomagającą w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Natomiast warunkiem jego skuteczności jest stymulacja seksualna.

Kiedy stosuje się lek Tadalafil MAXON?

Jak już wiemy na podstawie mechanizmu działania tadalafilu, lek jest przeznaczony do stosowania w przypadku występowania zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn. Wiemy też, że konieczna do jego działania jest stymulacja seksualna. To oznacza jednocześnie, że nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy nie doświadczają zaburzeń erekcji. Powstaje jednak pytanie, kiedy stosuje się lek Tadalafil MAXON?

Sam moment przyjęcia leku ma istotne znaczenie dla jego prawidłowego działania. Jeżeli chodzi o tadalafil, jak informuje strona internetowa brytyjskiego National Health Service, potrzeba od ok. 30 do 60 minut, by lek zaczął działać. Dlatego zaleca się, by przyjmować go co najmniej 30 minut przed planowanym stosunkiem seksualnym. W przypadku leku Tadalafil MAXON, istotną informacją dla pacjenta jest zalecenie skorzystania z narzędzia diagnostycznego dołączonego do ulotki, by pomóc ocenić, czy w tym indywidualnym przypadku stosowanie tadalafilu jest właściwe. Konieczna jest także konsultacja lekarska.

Dawkowanie leku i czas działania

Tadalafil MAXON, dopuszczony w Polsce jako lek bez recepty, posiada 10 mg substancji czynnej w każdej tabletce. Lek Tadalafil Maxon występuje w formie podłużnej tabletki powlekanej, o jasnopomarańczowym kolorze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że linia podziału widoczna na jednej stronie tabletki nie służy do podziału – lek przyjmuje się w całości.

W ulotce dołączonej do produktu Tadalafil MAXON znajdziemy informację o zalecanym dawkowaniu leku. Należy przyjąć 1 tabletkę na co najmniej 30 minut przed planowanym stosunkiem. Co istotne, nie zaleca się stosowania częściej niż 1 raz w tygodniu.Jak długo działa lek? Jednym z jego wyróżników jest właśnie długi czas działania. We wspomnianym wcześniej artykule pt. „Tadalafil – doświadczenia kliniczne”, znajdziemy informację, że czas działania leku wynosi nawet do 36 godzin. Jak tłumaczą autorzy artykułu, jest to korzystne zwłaszcza w przypadku par w starszym wieku, gdzie czas potrzebny do uzyskania erekcji jest dłuższy.

Przeciwwskazania do stosowania tadalafilu

Jak w przypadku każdego leku, jedną z naturalnych wątpliwości, jakie mogą się nasuwać pacjentom, jest pytanie, czy tadalafil jest szkodliwy dla organizmu? W przytaczanych źródłach znajdziemy informację, że tadalafil ma korzystny profil bezpieczeństwa. Sam fakt przyznania lekowi Tadalafil MAXON kategorii OTC, czyli bez recepty, był oczywiście uwarunkowany odpowiednim profilem bezpieczeństwa leku. Nie oznacza to jednak, że może być stosowany przez każdego. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tadalafilu?

Brytyjski NHS wymienia wśród przeciwwskazań m.in.:

 • nadwrażliwość lub alergię na tadalafil;
 • jednoczesne przyjmowanie preparatów azotanów;
 • występowanie chorób serca lub wątroby;
 • przebyty zawał serca;
 • niskie ciśnienie tętnicze lub niekontrolowane nadciśnienie;
 • historia utraty widzenia z powodu zmniejszonego przepływu krwi w oku.

Oprócz powyższych przeciwwskazań, w ulotce leku Tadalafil MAXON, znajdziemy również inne. Pierwsze z nich, to zalecenie od lekarza unikania aktywności seksualnej. Oprócz tego, nie należy przyjmować tadalafilu jednocześnie z riocyguatem, czyli lekiem stosowanym w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego.

Możliwe działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane leku Tadalafil MAXON – działania uboczne stosowania leku – są na ogół łagodne lub umiarkowane. Jednak, jak w przypadku każdego produktu leczniczego, mogą wystąpić po zażyciu preparatu. W odniesieniu do tadalafilu, NHS informuje, że po przyjęciu tej substancji występującymi skutkami ubocznymi, o których należy poinformować lekarza, ale nie są wskazaniem do natychmiastowego odstawienia leku wymienić można:

 • bóle głowy;
 • nudności;
 • zaczerwienienie twarzy lub wysypkę;
 • niestrawność;
 • zatkany nos;
 • bóle mięśni.

Są to także najczęściej zgłaszane działania niepożądane w przypadku stosowania tadalafilu.

W ulotce leku Tadalafil MAXON znajdziemy natomiast zalecenie przerwania stosowania leku i natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym wysypki, bólu w klatce piersiowej, priapizmu (przedłużonej erekcji trwającej nieprzerwanie dłużej niż 4 godziny), nagłej utraty widzenia. Zdarza się, że pacjenci samodzielnie odstawiają tadalafil ze względu na działanie niepożądane pod postacią bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wśród rzadziej występujących skutków ubocznych (nie częściej niż 1 na 100 pacjentów), znajdziemy m.in.: wymioty, uczucie kołatania serca, krwawienie z nosa, obrzęki rąk, stóp, kostek, uczucie zmęczenia, omdlenia, zaczerwienienie oczu, pogorszenie słuchu, obecność krwi w nasieniu i inne. Pełne informacje na temat możliwych działań niepożądanych znajdują się w ulotce leku dla pacjenta.

Bibliografia

 1. Hatzichristou, G. d’Anzeo, H. Porst, J. Buvat, C. Henneges, A. Rossi, K.Hamidi, H. Büttner, „Tadalafil 5 mg once daily for the treatment of erectile dysfunction during a 6-month observational study (EDATE): impact of patient characteristics and comorbidities”, BMC Urology 2015, Nov 12;15:111.
 2. Rabijewski, “Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny 2006/4 (38).
 3. Skrodzka, J. Kudelski, B. Darewicz, „Tadalafil – doświadczenia kliniczne”, Przegląd Urologiczny 2009/5 (57).
 4. L. Starowicz, „Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 — podobieństwa i różnice”, Seksuologia Polska 2003, 1, 2.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Decyzja nr UR/ZD/0228/22, 01.02.2022 r.

Tadalafil MAXON, 10 mg, tabletki powlekane, ulotka dla pacjenta.

https://www.nhs.uk/medicines/tadalafil/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.