Impotencja psychogenna, czyli kiedy głowa „nie pozwala”

Zaburzenia erekcji u 30 latka

Powszechnie uważa się, że zaburzenia erekcji to przypadłość typowa dla mężczyzn w średnim wieku i starszych. jednak nie do końca tak jest – również młodzi panowie mają problemy z brakiem wzwodu. różnią się natomiast przyczyny, które ku temu prowadzą. czym charakteryzują się kłopoty z erekcją u młodszych mężczyzn i jak z nimi walczyć?

Zaburzenia erekcji

Udane życie seksualne to podstawa ludzkiego zdrowia psychicznego. Problemy natury fizjologicznej potrafią znacząco przyczynić się do odczuwania dyskomfortu psychicznego. Wiele badań naukowych potwierdza, że zaburzenia wzwodu to powszechny problem zdrowotny. Według różnych statystyk, obejmują one od 19 do ponad 50% mężczyzn, w zależności od grupy wiekowej, miejsca zamieszkania i tego, czy badano osoby ze zdiagnozowaną chorobą towarzyszącą[1].

Nie jest prawdą, że zaburzenia erekcji mogą dotknąć tylko mężczyzn w średnim i starszym wieku, chorujących na schorzenia układu krążenia lub cukrzycę bądź też cierpiących z powodu otyłości. W rzeczywistości brak erekcji może dotyczyć każdego mężczyzny, również młodego i będącego w pełni sił.

O ile jednak okazjonalny brak wzwodu nie jest niczym niepokojącym, o tyle utrzymujące się problemy powinny stać się podstawą konsultacji diagnostycznej z seksuologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Wielu mężczyzn w okolicach trzydziestki unika tego, obawiając się poważnej choroby lub po prostu krępując się rozpocząć rozmowę z lekarzem. Tymczasem statystyki nie są optymistyczne: 80% pacjentów liczy na to, że to specjalista pierwszy rozpocznie wywiad dotyczący tej sfery życia, zaś aż 79% mężczyzn przyznaje, że ich lekarz rodzinny nigdy tego nie zrobił[2].

Brak wzwodu u trzydziestolatka – możliwe przyczyny

Zaburzenia erekcji występujące przed czterdziestym rokiem życia, wbrew pozorom, są zjawiskiem powszechnym. Często dotyczą one panów nawet dekadę młodszych. Jednak o ile po czterdziestce głównym powodem są powikłania wynikające z chorób towarzyszących, o tyle w przypadku młodszych mężczyzn są to przede wszystkim problemy natury psychogennej. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które niewiele wcześniej rozpoczęły życie seksualne. Wciąż towarzyszą im stres i obawa o to, jak wypadną w oczach partnerki.

Najczęstszym powodem zaburzeń erekcji u trzydziestolatków jest przemęczenie i obciążenie organizmu codziennymi obowiązkami. Długie godziny pracy (zwłaszcza siedzącej), ciągły pośpiech, zła dieta, papierosy, alkohol, kłopoty związane z obowiązkami zawodowymi – to przyczyna regularnych braków wzwodu.

Organizm mężczyzny jest ustawicznie pobudzony przez stres i bardzo trudno mu się zrelaksować w sypialni. Do tego często dochodzą konflikty małżeńskie i rodzinne. W efekcie mężczyzna wstydzi się swoich łóżkowych problemów, a one przez to jeszcze bardziej narastają.

Jak leczyć zaburzenia erekcji w młodym wieku?

W przypadku młodych mężczyzn przyczyną braku wzwodu bardzo rzadko są schorzenia organiczne. Warto jednak udać się do lekarza rodzinnego, który wstępnie oceni konieczność wykonania badań kontrolnych i ewentualnie zastosuje terapię farmakologiczną. W większości przypadków powód braku erekcji jest natury psychogennej. Czasami już ta informacja znacząco pomaga uspokoić się pacjentowi, likwidując tym samym część problemów.

Jeżeli kłopoty ze wzwodem są bardziej zaawansowane, przydatna jest psychoterapia. Najczęściej jest to terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Niekiedy jednak lekarz lub seksuolog doradzają terapię psychoanalityczną lub systemową. Jeśli pacjent i jego partnerka mają problemy w związku, specjalista może doradzić także terapię małżeńską. Z reguły terapia zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn kończy się sukcesem i pozwala na długo zapomnieć o komplikacjach ze wzwodem.

Źródła:

  1. Hatzimouratidis K., et al. Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk. Postępy Andrologii Online, 2015. 40:1:36.
  2. Lew-Starowicz Z. et al. Zdrowie seksualne-trudny problem dla lekarzy. Seksuologia Polska, 2004. 2, (2): 33-38.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.