Dieta na potencję – co jeść, żeby wzmocnić erekcję

Na zaburzenia erekcji cierpi około 152 mln ludzi na całym świecie. Z kolei w Polsce problem ten dotyczy około 3 mln mężczyzn. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • czynniki biologiczne/organiczne (m.in. choroby układu nerwowego, krążenia, zaburzenia hormonalne, miejscowe uszkodzenie ciał jamistych),
  • nieprawidłowości funkcjonowania układu nerwowego,
  • czynniki o charakterze mieszanym.

Ponadto problemy z erekcją mogą być spowodowane niezdrowym stylem życia, na który składa się niewłaściwie zbilansowana dieta, niski poziom aktywności fizycznej, częste sięganie po używki, zbyt mała ilość snu czy stresujący tryb życia. Postać pierwotna zaburzeń erekcji to dolegliwość, która trwa przez całe życie. Z kolei wtórna ma charakter nabyty – może zależeć od różnych sytuacji, np. problemy pojawiają się wyłącznie w określonych sytuacjach i okolicznościach.

Jakie produkty powinna zawierać dieta na potencję? Po pierwsze, musi być zbilansowana tak, aby umożliwiała utrzymanie prawidłowej masy ciała. Otyłość wiąże się ze zwiększonym wytwarzaniem mediatorów zapalnych, a także stresem oksydacyjnym, czyli nadmiarem wolnych rodników w organizmie. Związki te wykazują negatywny wpływ na erekcję, ponieważ dezaktywują tlenek azotu, a tym samym zmniejszają jego dopływ do komórek docelowych. Szacuje się, że częstość występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn otyłych jest o 30% większa. Dieta, która uwzględnia odpowiedni deficyt kaloryczny, obniża poziom stresu oksydacyjnego, a także zwiększa aktywność tlenku azotu. Dzięki temu unormowanie masy ciała prowadzi do poprawy erekcji, a także zwiększenia libido. W odpowiedzi na pytanie o to, co jeść na poprawę erekcji, należy zwrócić szczególną uwagę również na produkty bogate w antyoksydanty. Są to związki, które pomagają w walce z nadmiarem wolnych rodników prowadzącym do stresu oksydacyjnego. Do antyoksydantów zaliczamy, m.in. witaminę C i E, karotenoidy, polifenole, cynk oraz selen. Produktami bogatymi w te cenne związki są np.:

  • owoce (m.in. truskawki, śliwki, jagody, jeżyny, jabłka, ciemne winogrona);
  • warzywa (m.in. papryka, jarmuż, szpinak, kapusta, pomidory, czerwona cebula);
  • pestki i nasiona (m.in. nasiona słonecznika, pestki dyni, nasiona chia);
  • przyprawy (m.in. curry, cynamon, bazylia);
  • zielona herbata.

Zastanawiając się, co jeść na potencję, warto zwrócić uwagę również na produkty, które uznawane są za naturalne afrodyzjaki. Należy do nich m.in. arbuz, ananas, pistacje, gorzka czekolada, a także owoce morza. Wśród nich wymienia się także przyprawy, np. cynamon, lubczyk oraz chili. Uważa się, że oprócz tego, że dieta na potencję powinna obfitować w antyoksydanty i naturalne afrodyzjaki, dobrze jest, jeśli uwzględnia zasady diety śródziemnomorskiej. W związku z tym, podsumowując odpowiedź na pytanie o to, co jeść na potencję, można wymienić następujące zasady:

  • zaplanuj odpowiednio kaloryczność diety z uwzględnieniem deficytu kalorycznego, jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością,
  • wzbogać dietę w produkty obfitujące w antyoksydanty, m.in. świeże warzywa i owoce, pestki i nasiona, przyprawy oraz naturalne afrodyzjaki,
  • ogranicz lub wyeliminuj z diety czerwone mięso, produkty o wysokim stopniu przetworzenia i dużej zawartości węglowodanów prostych oraz tłuszczów trans.

Istnieją również inne sposoby, które mogą mieć korzystny wpływ na libido i erekcję. Oprócz diety można wymienić chociażby pozostałe elementy zdrowego stylu życia – regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie używek (alkoholu, papierosów), a także ograniczenie stresu. Jeśli aktywność fizyczna ma być regularna, warto pamiętać, aby dobrać jej formę i intensywność do naszych upodobań oraz możliwości. Z kolei w kwestii ograniczenia stresu każdy musi znaleźć swój indywidualny sposób na relaks. Może być to np. bieganie, czytanie książek, słuchanie muzyki czy joga. Oprócz przestrzegania zasad zdrowego stylu życia można sięgnąć również po leki na potencję, a także suplementy diety. Produkty, których celem jest poprawa libido, zawierają w składzie m.in. żeń-szeń (ma korzystny wpływ na popęd seksualny), L-argininę (aminokwas działający rozkurczowo, zwiększający produkcję tlenku azotu), a także DHEA (hormon o pozytywnym wpływie na erekcję). Popularnym składnikiem stosowanym w lekach na potencję jest również sildenafil, który pojawił się na rynku już 20 lat temu. Jego skuteczność wynika z faktu, że wykazuje zdolność do wpływania na pewne enzymy, przez co poprawia przepływ krwi w ciałach jamistych prącia i poprawia jakość erekcji. Jego zastosowanie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim.

  1. Esposito K, Giugliano F, Maiorino MI, Giugliano D. Dietary factors, Mediterranean diet and erectile dysfunction. J Sex Med. 2010 Jul;7(7):2338-45.
  2. Hoyer J, Uhmann S, Rambow J, Jakobi F. Reduction of sexual dysfunction: by-product of cognitive-behavioural therapy for psychological disorder? Sex. Rel. Ther. 2009; 24(1): 64–73