Domowe i naturalne sposoby na poprawę potencji

Domowe i naturalne sposoby na poprawę potencji

Zaburzenia erekcji (dawniej określane jako impotencja) mogą zdarzać się w każdym wieku. Te powtarzalne zdecydowanie powinny skłonić zarówno do wizyty u specjalisty, jak i przyjrzenia się swojemu trybowi życia. Niezależnie od takiej konsultacji, warto zapoznać się z domowymi sposobami na poprawę potencji, których wdrożenie przyniesie także ogólne korzyści dla zdrowia.

W artykule znajdziesz następujące informacje:

Najczęstsze przyczyny problemów z erekcją

Niskie libido czy trudność z osiągnięciem pełnego wzwodu może mieć wiele przyczyn. Wśród nich można wymienić:

  • nadmierny stres,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaostrzenie przebiegu choroby, np. cukrzycy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • czynniki partnerskie, np. konflikty, rutyna, brak pociągu do partnera,
  • nadmierna masa ciała.

Równie istotny, choć wciąż niedoceniany, jest wpływ jakości diety oraz aktywności fizycznej. To właśnie modyfikacje jadłospisu oraz wdrożenie regularnych ćwiczeń są prostymi domowymi sposobami na poprawę erekcji i wspomaganie funkcji seksualnych.

Dieta sprzyjająca potencji i libido

Ogólne zasady diety służącej poprawie potencji nie różnią się od tych, które są rekomendowane dla całej populacji. Powinna być ona możliwie jak najbardziej zróżnicowana, bogata w owoce i warzywa, które dostarczają antyoksydantów, bazująca na nieprzetworzonych produktach i nienasyconych kwasach tłuszczowych.

Natomiast wchodząc w szczegóły można wskazać konkretne substancje i składniki, których spożycie jest naturalnym sposobem na poprawę erekcji.

Arginina i lizyna to aminokwasy, zatem w dużych ilościach znajdziemy je w pokarmach dostarczających białka. Arginina odgrywa ważną rolę w produkcji tlenku azotu, który poprawia przepływ krwi przez prącie. Jej źródłem są produkty odzwierzęce: mięso, ryby, jaja, owoce morza, sery twarogowe, a także produkty roślinne, takie jak pestki dyni, nasiona sezamu, ziarna soi, migdały czy nasiona roślin strączkowych.

Natomiast lizyna jest niezbędna do syntezy somatotropiny, której niedobór będzie obniżał libido. Ten aminokwas znajdziesz w fasoli, grochu, soczewicy, szpinaku, produktach z pełnego ziarna oraz tych pochodzenia odzwierzęcego.

Nie można zapominać o cynku, który jest bardzo istotny w kontekście męskich funkcji seksualnych. Tego składnika mineralnego dostarczają w dużych ilościach ostrygi, małże, wątroba cielęca, kiełki pszenicy, ziarna sezamu, nasiona dyni, a także gorzka czekolada.

Prawdziwym superfoods jest sok z buraków. Jego picie to domowy sposób na potencję, którego wdrożenie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Dzięki obecnym w tym soku azotanom możliwa jest produkcja tlenku azotu, tak istotnego dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Jeśli nie lubisz buraków, rozwiązaniem jest spożywanie większej ilości rukoli.

Z biochemicznego punktu widzenia zwiększenie w diecie ilości cytruliny, egzogennego aminokwasu występującego np. w arbuzach, może mieć korzystny wpływ na jakość erekcji.

Aktywność fizyczna jako sposób na poprawę erekcji

Wśród zmian korzystnych dla funkcji seksualnych nie można wręcz zapomnieć o zwiększeniu dawki ruchu. Aktywność pozwala poprawić erekcję w kilku różnych mechanizmach. Podwyższony obwód talii i zbyt wiele kilogramów często pociągają za sobą problemy z gospodarką cukrową, lipidową i nie tylko. Zauważalny jest częstszy odsetek problemów z erekcją u mężczyzn z nadmierną masą ciała. Aktywność jest zatem sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Ruch poprawia także funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego – to on jest odpowiedzialny za produkcję istotnego dla zdrowej erekcji tlenku azotu. Do tego wszystkiego ruch pozostaje świetnym sposobem na redukcję stresu.

Wybierając aktywność, dobrze kierować się tym, co jest dla nas przyjemne. Wtedy jest największa szansa na to, by ruch zagościł w naszym życiu na stałe i był nieodłącznym elementem planu dnia czy tygodnia.

Zioła – naturalne sposoby na potencję

Szukając domowych sposobów na potencję, warto również przyjrzeć się bogactwie świata roślin. Wiele z nich zawiera składniki, które mogą być sprzymierzeńcem w walce z problemami erekcji czy niskim libido. Do takich roślin zaliczamy:

  • korzeń żeń-szenia,
  • korzeń maki,
  • liść miłorzębu,
  • ziele i owoc buzdyganka ziemnego.

Przyjmowanie korzenia żeń-szenia może poprawić sztywność prącia, wydłużyć czas erekcji, zwiększyć libido oraz ogólnie zwiększyć satysfakcję seksualną.
Korzeń maki to źródło argininy – ułatwia osiągnięcie erekcji, a także zwiększa popęd płciowy. W sproszkowanej formie może być dodawany do posiłków.

W przypadku osób, u których problemy z erekcją są wynikiem stosowania leków antydepresyjnych, pomocne może być stosowanie liści miłorzębu. Efekt poprawienia funkcji seksualnych obserwowano również u osób niestosujących farmakoterapii.

Ziele i owoc buzdyganka ziemnego mają pozytywny wpływ na poziom testosteronu, a także proces spermatogenezy. W przypadku tego ostatniego obserwowano również wzrost żywotności plemników, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku starań o dziecko.

Warto przy tym pamiętać, że brak widocznych efektów po zmianie stylu życia powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Zaburzenia erekcji również przez negatywny wydźwięk używanego dawniej terminu „impotencja” bywają problemem wstydliwym, jednak podjęcie odpowiednich kroków zwiększa szansę na szybsze przywrócenie satysfakcji seksualnej.

Źródła:

  1. Lewitt-Dzielak A. Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję seksualną i libido. Przegląd Seksuologiczny, lipiec/wrzesień 2014, nr 39, 9-16.
  2. https://docplayer.pl/31276481-Przeglad-seksuologiczny-sexological-review.html
  3. Mikzińska K., Matławska I. Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych. Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2007, s. 13-19.
  4. http://www.czytelniamedyczna.pl/2406,znaczenie-zil-w-zaburzeniach-seksualnych.html#gora
  5. Okręglicka K., Skwierczyńska Ż., Wiśniewska K. Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji. Seksuologia Pol. 2016; 14 (2): 79–87.
  6. https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/79-87/38193

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.