Fizjologia erekcji
Wielu mężczyzn cierpi obecnie na zaburzenia pracy prącia. Jest to dla nich bardzo poważny problem, ponieważ panowie ogólnie przywiązują dużą uwagę do swoich możliwości seksualnych. Na szczęście większość zaburzeń można wyleczyć. Niektóre tego typu problemy jesteśmy w stanie rozwiązać także samodzielnie, na przykład poprzez przyjmowanie specjalnych leków na erekcję, dostępnych w aptekach bez recepty.
Warto jednak podkreślić, że każdy mężczyzna, który zauważa u siebie problemy ze wzwodem, powinien najpierw dowiedzieć się, jak wyglądają prawidłowe etapy erekcji, by zrozumieć przyczynę swoich dolegliwości.
- Fazy erekcji – jak dochodzi do wzwodu?
- Jakie leczenie przepisze lekarz?
- Poranna erekcja – czy jest objawem zdrowia?
- Jakie leki można samodzielnie stosować na problemy ze wzwodem?
Fazy erekcji – jak dochodzi do wzwodu?
Pierwsze fazy erekcji są związane ze zmianą równowagi występującej między napływem krwi tętniczej a odpływem krwi żylnej. W momencie spoczynku, czyli gdy jeszcze nie mówimy o żadnej fazie wzwodu, zarówno ilość krwi wypływającej, jak i wpływającej jest taka sama.
W kolejnych fazach wzwodu dochodzi do usztywnienia i zwiększenia twardości prącia, co jest bezpośrednio związane ze zwiększeniem ilości krwi w członku. Następnie naczynia żylne są uciskane, a odpływ krwi jest jeszcze mniejszy, przez co dochodzi już do tzw. pełnego wzwodu. W związku z powyższym można powiedzieć, że za prawidłowy wzwód odpowiada poprawny mechanizm naczyniowo-nerwowy[1].
Jakie leczenie przepisze lekarz?
Zaburzenia wzwodu są zazwyczaj początkowo leczone poprzez podanie odpowiednich środków farmakologicznych. Zaliczamy do nich przede wszystkim leki hormonalne, podawane w formie zastrzyków do prącia oraz leki doustne (sildenafil)[1].
W leczeniu problemów ze wzwodem duże znaczenie mają też czynniki psychologiczne. U mężczyzn bardzo często występują przejściowe problemy, które mają podłoże stresowe, są związane z przepracowaniem i wycieńczeniem organizmu lub złymi wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi.
Poranna erekcja – czy jest objawem zdrowia?
Z zasady erekcja może pojawić się wskutek stymulacji lub pobudzenia seksualnego. Często dochodzi także do tzw. porannych erekcji, które są przez wielu mężczyzn uznawane za dowód pełnej sprawności seksualnej. Czy tak jest w rzeczywistości?
Poranny wzwód jest jednym ze wzwodów nocnych. Przyjmuje się, że zdrowy mężczyzna może doświadczyć takich epizodów nawet kilkakrotnie w ciągu jednej nocy. Pojawiają się one przede wszystkim podczas konkretnych faz snu – REM, czyli wtedy, gdy występują marzenia senne.
Warto dodać, że krąży obiegowa, ale nieprawdziwa opinia, że poranny wzwód jest związany z przepełnieniem pęcherza. Prawda jest jednak taka, że mężczyzna może zauważyć u siebie poranną gotowość do odbycia stosunku seksualnego, jeśli wybudzi się w odpowiedniej fazie snu.
Brak porannego wzwodu jest dla wielu mężczyzn przyczyną niepokoju. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj nie świadczy to o chorobie, nawet jeśli mężczyzna nie doświadcza go od dłuższego czasu i po przespanych nocach.
Najczęściej przyczyną braku porannych wzwodów są błahostki, które można szybko zdiagnozować podczas wizyty lekarskiej, a następnie skutecznie wyeliminować.
Jakie leki można samodzielnie stosować na problemy ze wzwodem?
Większość problemów z osiągnięciem wzwodu można rozwiązać poprzez przyjmowanie specjalnych leków na erekcję, które obecnie są dostępne w aptekach bez recepty. Zazwyczaj jest to pierwsza rzecz, którą robią pacjenci w celu rozwiązania problemu.
Jeżeli jednak wypoczynek i przyjmowanie leków nie pomagają, a problemy nadal występują lub wręcz się nasilają, to niezbędna jest konsultacja lekarska. Czasami przyczyną kłopotów z seksem są inne choroby, problemy urologiczne czy nawet leki przyjmowane w celu leczenia innych schorzeń zdrowotnych.
Stan erekcji jest bardzo ważny dla mężczyzn, ponieważ znacząco wpływa na stopień zadowolenia z życia. Nieleczone problemy w tym obszarze doprowadzają nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale często powodują także problemy rodzinne i partnerskie, jak również mogą przełożyć się na gorsze wyniki osiągane w pracy zawodowej.
- Antoniewicz A., Współczesne możliwości leczenia farmakologicznego zaburzeń wzwodu prącia, http://www.czytelniamedyczna.pl/1177,wspolczesne-mozliwosci-leczenia-farmakologicznego-zaburzen-wzwodu-pracia.html, dostęp: 01.07.2017