Wiele par dotkniętych jest problemem spadku popędu seksualnego. Bardzo często dotyczy on mężczyzn – bez względu na wiek. Co może być przyczyną obniżenia poziomu libido? Jak kobiety odbierają brak popędu płciowego u swoich partnerów?

Na prawidłowy popęd seksualny ma wpływ wiele czynników, istnieją więc liczne sytuacje, które mogą wpłynąć na obniżenie ochoty na seks lub spowodować problemy z osiągnięciem czy utrzymaniem wzwodu.

Obniżenie popędu seksualnego także może mieć różny charakter: od takiego, które dotyczy tylko kontaktów z danym partnerem, do takiego, które występuje w sposób uogólniony, czyli mężczyzna w ogóle nie odczuwa potrzeby seksu, nie ma fantazji seksualnych ani chęci na masturbację. Zaburzenia seksualne związane z niskim libido mogą mieć również charakter pierwotny lub nabyty[1].

Brak popędu płciowego – główne przyczyny

Do najczęstszych czynników wpływających na wystąpienie braku popędu seksualnego zaliczamy kwestie organiczne lub psychiczne.

W pierwszej grupie znajdują się zaburzensia hormonalne, niektóre choroby (np. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, wątroby lub układu moczowego), przyjmowane leki przeciwdepresyjne, przebyta radioterapia czy operacje chirurgiczne.

Do drugiej grupy zaliczamy wszystkie kwestie związane z naszą psychiką, a przede wszystkim narażenie na długotrwały stres, depresję, przewlekłe zmęczenie, problemy rodzinne, zawodowe lub partnerskie, złe doświadczenia seksualne z przeszłości, kłopoty ze snem.

Przyczyną może być także zwykła nuda, która wkradła się do życia seksualnego pary, jak również inne, poważniejsze kwestie – np. uzależnienie od pornografii[1].

Jak kobiety odbierają brak popędu płciowego u swojego mężczyzny?

W sieci, na przykład na różnych forach internetowych, można znaleźć stwierdzenia typu „podejrzewam, że mąż mnie zdradza”. Zazwyczaj zamieszczają je kobiety, które od pewnego czasu zauważają osłabienie pożądania seksualnego u swoich partnerów lub nawet jego całkowity brak. Jest to związane z krzywdzącą i w gruncie rzeczy bardzo nieprawdziwą obiegową opinią, że mężczyzna musi mieć zawsze ochotę, jeśli kocha swoją partnerkę lub przynajmniej jest ona dla niego atrakcyjna.

Prawda jest jednak zupełnie inna. Jak widać z powyższych informacji, na poziom libido u mężczyzny wpływa wiele czynników. Bardzo często występuje też problem ze wzwodem podczas stosunku, który dotyka wielu panów bez względu na ich wiek. W większości przypadków jest on spowodowany problemami natury psychicznej lub naturalnym obniżaniem się ilości testosteronu w organizmie, które postępuje wraz z wiekiem.

Niestety większość mężczyzn boi się mówić o swoich problemach otwarcie – nawet swoim partnerkom. Wolą unikać zbliżeń, powodując u kobiety uczucie odrzucenia, zaniedbania czy spadku zainteresowania, co najczęściej odbierane jest jako objaw braku miłości lub nawet zdrady.

Problem ze wzwodem jako przyczyna braku ochoty na seks – jak go rozwiązać?

W wielu przypadkach można próbować rozwiązać problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu samodzielnie – za pomocą leków na erekcję dostępnych w aptekach bez recepty. Kobiety, które podejrzewają takie dolegliwości u swoich partnerów, mogą również jako pierwsze wyjść z inicjatywą zastosowania tych leków. Tabletki na erekcję należy zażyć na godzinę przed stosunkiem, a następnie wykonać stymulację seksualną[2].

Problemy seksualne pojawiające się w związku partnerskim lub małżeństwie warto omawiać i próbować rozwiązywać, ponieważ wszelkie niedomówienia mogą spowodować, że druga strona zacznie błędnie odbierać zaistniałą sytuację. Wiele z tych trudności można rozwiązać już podczas samej rozmowy, np. jeśli przyczyną niepowodzeń jest monotonia.

Warto również pamiętać o tym, że obecnie możemy korzystać ze specjalistycznych leków na erekcję dostępnych w aptekach bez recepty, a w razie potrzeby również udać się po poradę do lekarza seksuologa.

Źródła:

  1. Cichoń W., Grabski B., Zaburzenia pożądania u mężczyzn, https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104142,zaburzenia-pozadania-u-mezczyzn, data dostępu: 01.07.2017
  2. MaxOn Active, http://maxonactive.pl/, data dostępu: 01.07.2017

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.