Przyczyny neurologiczne zaburzeń erekcji

Przyczyny neurologiczne zaburzeń erekcji

Problemy ze wzwodem to jedno z poważniejszych schorzeń atakujących coraz większe grupy mężczyzn. Prowadzone badania mówią o tym, że w Polsce z impotencją zmaga się około 3 milionów dorosłych mężczyzn[1].

Szacuje się, że w 2025 roku liczba panów na świecie borykających się z tą wstydliwą dolegliwością osiągnie poziom 322 milionów, w samej Europie zaś dotknie blisko 43 milionów[1]. Jest wiele przyczyn zaburzeń erekcji. Mogą one być bezpośrednio związane z chorobami centralnego układu nerwowego[2].

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Zaburzenia erekcji to niemożność uzyskania pełnego wzwodu, który pozwalałby na odbycie udanego aktu seksualnego[3].

Problem z erekcją może występować u mężczyzn w każdym wieku i wbrew stereotypom nie jest tylko i wyłącznie domeną starszych panów. Coraz częściej występuje w młodszych pokoleniach, choć co należy podkreślić, wystąpienie ryzyka słabej erekcji rośnie wraz z wiekiem i blisko 40% pacjentów w wieku 70-75 lat zmaga się z tym schorzeniem[3].

Do głównych przyczyn krótkotrwałej erekcji należą [2][3]:

Objawy chorób neurologicznych

Rozpoznania guza mózgu, który może wpływać na niepełny wzwód, dokonuje się na podstawie występowania następujących objawów: kłopotów z widzeniem, bólów głowy, niedowładów, wymiotów, rozdrażnienia, pogorszenia pamięci.

Urazy mózgu będące wynikiem wypadków najczęściej objawiają się zaburzeniami pamięci, pogorszeniem wydolności organizmu i szybszym zmęczeniem, a także zaburzeniami osobowości[2].

Symptomami udarów mózgu może być pogorszenie widzenia, podwójne widzenie, problemy z przełykaniem. Zapalenie opon mózgowych rozpoznaje się między innymi po wysokiej gorączce, wymiotach, zaburzeniach świadomości[2].

Choroby neurologiczne kręgosłupa mogą objawiać się w następujący sposób: całkowite bądź częściowe porażenie kończyn dolnych, zaburzenie pracy zwieraczy, zaburzenia funkcji seksualnych[4].

Problem z erekcją w chorobach neurologicznych

Wiele neurologicznych chorób może wpływać na pojawienie się słabej erekcji[2][4].

Schorzenia neurologiczne mające bezpośredni wpływ na pojawienie się i rozwój zaburzeń erekcji to przede wszystkim: stwardnienie rozsiane, udary, urazy, a także guzy mózgu, chroniczne schorzenia zwyrodnieniowe (między innymi choroba Parkinsona) oraz padaczka i zapalenie opon mózgowych. Nie bez znaczenia są również choroby neurologiczne kręgosłupa, między innymi takie jak guzy rdzenia kręgowego[4].

Diagnostyka niepełnego wzwodu w chorobach neurologicznych

Stwierdzenie występowania problemów z erekcją na tle neurologicznym wymaga szczegółowej i dokładnej diagnostyki. Najczęściej przeprowadza się następujące badania: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Badania poprzedzone są wywiadem z pacjentem[2].

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji wywołane schorzeniami neurologicznymi można skutecznie leczyć[2][3][4]. Kuracja problemu z erekcją w przypadku wystąpienia chorób neurologicznych polega na farmakologii (inwazyjnej lub nieinwazyjnej), zastosowaniu psychoterapii, metod chirurgicznych bądź fizykoterapii[2][4].

Farmakologia nieinwazyjna polega na przyjmowaniu określonych leków, między innymi takich jak: sildenafil, apomorfina, trazodon. Nieskuteczność tego sposobu leczenia powoduje przejście do farmakologii inwazyjnej, która wiąże się z bezpośrednimi iniekcjami leków do ciał jamistych penisa.

Innymi często stosowanymi rozwiązaniami są aparaty próżniowe i fizykoterapia, polegająca na terapii polem magnetycznym, elektrostymulacji, akupresurze, akupunkturze. Przy braku poprawy wykorzystuje się zabiegi chirurgiczne. Wówczas do penisa mężczyzny wszczepia się protezy lub implanty mechaniczne bądź hydrauliczne[2][4].

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane różnego rodzaju schorzeniami neurologicznymi[2][4]. Wiążą się między innymi z chorobami neurologicznymi kręgosłupa, guzami mózgu, udarami lub urazami mózgu[2][4]. Istotna w stwierdzeniu problemu z erekcją jest odpowiednia diagnostyka.

Należy mieć pełną świadomość, że szybką erekcję można skutecznie leczyć, poprzez zastosowanie różnego rodzaju metod: farmakologii, fizykoterapii lub leczenia chirurgicznego[3].

Źródła:

  1. Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. Geriatria. 2008;2:182-193
  2. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska. 2004;2(1):13-17
  3. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 15.03.2017
  4. Sawka M. Neurogenne zaburzenia erekcji pochodzenia rdzeniowego. Seksuologia Polska. 2004;2(1):19-23

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.