FOTO-08-07-22

Czy COVID-19 prowadzi do problemów z erekcją?

Covid-19 może wywoływać powikłania niemal w całym organizmie. Najczęściej są to choroby płuc, ale także zaburzenia neurologiczne lub związane z układem krążenia. Jedną z konsekwencji zakażenia wirusem SARS-CoV-2 może być przedłużający się problem z wywołaniem i utrzymaniem erekcji. To bardzo wstydliwa dolegliwość, powodująca osłabienie pewności siebie i pogorszenie życia intymnego. Jak poradzić sobie z tym problemem i przywrócić sprawność seksualną?

Spis treści:

Czy Covid-19 może prowadzić do problemów z potencją?

O zaburzeniach erekcji związanych z zakażeniem koronawirusem mówi się w kontekście tzw. zespołu long-covid, czyli choroby, która wywołuje powikłania i daje o sobie znać nawet do kilku tygodni lub miesięcy po wyleczeniu z najcięższych objawów zakażenia oraz uzyskaniu negatywnych wyników testów wymazowych.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Miller School of Medicine w Miami niepodważalnie wykazało obecność koronawirusa w tkance jąder u osób, które przeszły Covid-19. Okazało się także, że nie ma znaczenia, czy choroba przebiegła bezobjawowo czy też nie.

Autor badania, dr Ranjith Ramasamy, wskazuje w nich na fakt, iż wiriony wędrują po całym organizmie i mogą zaatakować wszystkie tkanki, w tym także te wewnątrz prącia. Konsekwencją tego może być uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do trwałych problemów z erekcją.

Problemy z erekcją po Covid-19 – kto jest najbardziej narażony?

Już na wczesnym etapie pandemii naukowcy byli zgodni co do tego, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może być przyczyną późniejszych zaburzeń krążenia. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez amerykański Departament ds. Weteranów i opublikowane na łamach magazynu „Nature Medicine”.

Wynika z nich, że ozdrowieńcy (bez względu na przebieg choroby) mogą być nawet o 63 procent bardziej narażeni na choroby serca i naczyń, a ryzyko pojawienia się skrzeplin wzrasta o 72 procent.

Z kolei wspomniane wcześniej badania dr. Ramasamy’ego wskazują na fakt, iż problemów z erekcją po Covid-19 mogą doświadczyć wszyscy mężczyźni, bez względu na wiek czy wcześniejszą potencję.

Erekcja powstaje na skutek napływu krwi do ciał jamistych w prąciu. Jeśli układ krążenia nie działa prawidłowo, może dojść do zaburzeń niemal w całym ciele, w tym także w śródbłonku naczyń penisa, który jest podczas erekcji silnie ukrwiony.

Czym jest „covidowy penis”?

Covidowy penis to określenie, które zostało spopularyzowane przez amerykański podcast, „How to do it. Sex Advice with Stoya and Rich”. Jeden z zaproszonych gości, trzydziestoletni mężczyzna, był zdania, że po zakażeniu koronawirusem jego członek zmniejszył się o 4 centymetry w porównaniu z tym, jak wyglądał przed chorobą.

Ordynator oddziału urologii HIFU CLINIC w Warszawie, dr Stefan Czarniecki na łamach Gazety Wyborczej przyznał, że zmiana długości prącia jest co prawda zjawiskiem znanym medycynie (choć nie powszechnym), jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia tej dolegliwości było zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Doktor zwraca uwagę na bardziej prawdopodobne wyjaśnienie tej sytuacji – zmniejszenie penisa może być jednym z objawów choroby Peyroniego, inaczej stwardnienie ciał jamistych prącia. Jednocześnie dr Czarniecki ostrzega, że problemy ze wzwodem, w tym także „penis pocovidowy”, mogą być sygnałem ostrzegawczym, że należy zadbać o swój układ krwionośny.

Skutki zaburzeń erekcji

O skutkach zaburzeń erekcji można mówić nie tylko w kategorii zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Przede wszystkim nieleczone problemy ze wzwodem uznaje się za wczesny objaw poważniejszych zaburzeń układu krążenia oraz chorób, takich jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa.

Oprócz tego problemy z potencją mogą w znacznym stopniu wpływać na samopoczucie i kondycję psychiczną mężczyzny, a także na jego życie seksualne. Wstyd i skrępowanie związane z zaburzeniami erekcji, mogą przyczynić się do osłabienia poczucia własnej wartości. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub seksuologa.

Leczenie zaburzeń erekcji po Covid-19

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaka jest bezpośrednia przyczyna występowania zaburzeń erekcji. W przypadku COVID-19 podstawą jest oczywiście zwalczenie zakażenia, a także profilaktyka dalszych zachorowań.

W leczeniu postcovidowych problemów z potencją użyteczna może być farmakoterapia, stosowana także w pozostałych przypadkach. Wysoką skuteczność wykazują substancje:

  • sildenafil
  • wardenafil
  • tadalafil

Jednak przed zażyciem produktów zawierających te substancje, należy skonsultować się z lekarzem.

Warto zwrócić się także o pomoc do fizjoterapeuty, który zaoferuje tzw. rehabilitację prącia. Specjalista zaleci konkretne ćwiczenia i podpowie, jak przywrócić sprawność seksualną. Niektóre kliniki oferują także zabiegi wykorzystujące falę uderzeniową. Badania zebrane m.in. przez Food and Drug Administration jednoznacznie wskazują na skuteczność fali uderzeniowej o niskiej energii i częstotliwości (LESWT) w leczeniu nie tylko problemów z potencją, ale także innych zaburzeń naczyń krwionośnych.

To bezpieczna i komfortowa dla pacjenta metoda, która może uzupełnić farmakoterapię i psychoterapię. Należy jednak pamiętać, że zaburzenia funkcji erekcyjnych są indywidualną przypadłością dla każdego pacjenta i należy dopasować do niego najlepszą metodę leczenia.

Bibliografia:

  1. R. Ramasamy i inn., „COVID-19 Endothelial Dysfunction Can Cause Erectile Dysfunction: Histopathological, Immunohistochemical and Ultrastructural Study of the Human Penis”, World J Mens Health, 2021
  2. K. Staszak, „”Covidowy penis”. Czy COVID-19 może zmniejszyć prącie i wywołać impotencję? Oto gołe fakty”, dostęp online: https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,28010844,covidowy-penis-czy-covid-19-moze-zmniejszyc-pracie-i-wywolac.html
  3. D. Kałka, J. Gębala, R. Smoliński i inn., „Fala uderzeniowa o niskiej energii w leczeniu zaburzeń erekcji”, Seksuologia Polska 16, 2018, str. 20-35.
  4. G. Jarząbek-Bielecka i inn., „Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (55), 2016, s. 269-270

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.