FOTO-20-06-22-v2

Czy jej orgazm pochwowy zależy od mojej erekcji?

Orgazm jest przedmiotem pożądania zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Panowie (o ile są zdrowi) zwykle nie mają problemów z jego osiągnięciem. Z orgazmem u pań kwestia ta w niektórych przypadkach może się komplikować. Wbrew niełatwo go osiągnąć. Problemem może okazać się między innymi brak masturbacji na etapie dojrzewania. Osiągnięcie pełnej satysfakcji uzależnione jest jednak od wielu czynników. Podłoże tkwi bowiem nie tylko w samej stymulacji narządów płciowych, ale również w emocjach i potrzebach seksualnych. Jakie więc jest znaczenie erekcji dla doświadczenia orgazmu przez kobiety? Czy wielkość penisa faktycznie odgrywa dużą rolę?

Czym jest orgazm pochwowy?

Według prof. Zbigniewa Starowicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni doświadczają orgazmu podczas pochwowego stosunku seksualnego. Może to wynikać m.in. z nieprawidłowej penetracji pochwy, niewłaściwej budowy narządów płciowych lub też blokady psychicznej u partnerki. Ten typ orgazmu różni się od orgazmu łechtaczkowego, choć sam sposób jego odczuwania jest dość zbliżony. Kobieta jest w tym momencie zaangażowana nie tylko fizycznie, ale również psychicznie i emocjonalnie.

W przypadku orgazmu pochwowego największe znaczenie odgrywa stymulacja punktu G, znajdującego się według niektórych ekspertów w przedniej ścianie pochwy. Ten rodzaj orgazmu trwa dłużej od orgazmu łechtaczkowego, a tempo jego narastania jest wolniejsze.

Jakie znaczenie ma wielkość penisa?

Zdarza się, że mężczyźni nie mogą zaakceptować wielkości swojego penisa. Uważają, że jego długość lub obwód członka mogą nie spełnić oczekiwań partnerki. To właśnie niewielki rozmiar penisa bywa przez nich wskazywany jako przyczyna niemożliwości osiągnięcia orgazmu pochwowego przez partnerkę. Czy to słuszna koncepcja?

Zdecydowanie ważniejszym aspektem niż rozmiar jest technika. Jak się bowiem okazuje, sukces polega na umiejętnym drażnieniu punktu G, który – według wielu domniemywań – może znajdować się w 1/3 długości pochwy. Średnia długość pochwy wynosi od 8 do 10 cm. Za to średni przedział długości penisa u Europejczyków waha się między 14 a 16 cm. Zatem mężczyzna, który nie ma długiego penisa, bez problemu może dotrzeć do punktu G.

W niektórych przypadkach kompleksy na punkcie wielkości penisa okazują się zupełnie bezpodstawne i wynikają z błędnego przeświadczenia o tym, jak powinien wyglądać penis we wzwodzie.

Podczas stosunku pochwowego niezbędna jest pełna erekcja. Bez jej wystąpienia nie ma możliwości współżycia. Erekcja z jednej strony sprzyja zwiększeniu fizycznych doznań u obojga partnerów, z drugiej zaś wzwód prącia bywa dla kobiety sygnałem o jej atrakcyjności w oczach partnera. Kobiecy orgazm osiągany jest przez umiejętne drażnienie punktu G. W tym celu członek musi zachować odpowiednią sztywność. To właśnie erekcja jest więc elementem ważniejszym w osiąganiu satysfakcji podczas stosunku pochwowego niż wielkość penisa.

Problemy w postaci słabej erekcji mogą mieć zróżnicowane podłoże i skutecznie odebrać radość ze współżycia. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, należy skorzystać z konsultacji specjalisty.

Jak doprowadzić kobietę do orgazmu?

Wielu mężczyzn marzy o tym, by doprowadzić swoją kobietę do orgazmu. Kobiecy orgazm dość znacznie różni się od tego, który przeżywają mężczyźni. Oprócz pożądania dochodzi bowiem również do oceny własnej atrakcyjności i poczucia swojej wartości. Kobieta przeżywa orgazm nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również emocjonalnym i duchowym.

Wywołanie orgazmu jest jednym z celów odbycia stosunku płciowego. Żeby można było go osiągnąć, należy zadbać o właściwą atmosferę, komfort psychiczny oraz wykorzystać różnego rodzaju elementy zwiększające doznania.

Kobieta nie powinna odczuwać stresu, lęku i niepewności. Wszystko to może bowiem w negatywny sposób przekładać się na osiąganie przez nią satysfakcji i czerpanie radości z seksu. Oprócz stymulacji punktu G zaleca się również wykorzystanie innych technik. Kobiety mogą osiągać orgazm nie tylko poprzez stosowanie pieszczot manualnych, ale również oralnych. Korzystne może okazać się także pieszczenie piersi, zwłaszcza brodawek sutkowych. Do masażu piersi można wykorzystać różnego rodzaju żele lub olejki eteryczne. Ciekawe doznania można osiągnąć też poprzez zastosowanie w masażu kostek lodu.

Bez wątpienia orgazm jest dla każdej kobiety ważnym elementem życia seksualnego. To przede wszystkim możliwość przeżycia fizycznej rozkoszy i odprężenia. Ponadto obustronne spełnienie umacnia związek i potęguje bliskość między dwojgiem osób. Dlatego z całą pewnością warto wspólnie postarać się o kobiecy orgazm, oferując partnerce tym samym pełną satysfakcję z bliskości i seksu.

Bibliografia:

  1. P. Gałecki, A. Depko, S. Jędrzejewska, M. Talarowska, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – część I (https://www.researchgate.net/profile/Monika-Talarowska/publication/230892601_Human_orgasm_from_the_physiological_perspective_-_Part_I/links/5406a8930cf23d9765a7fbc7/Human-orgasm-from-the-physiological-perspective-Part-I.pdf)
  2. P. Gałecki, A. Depko, S. Jędrzejewska, M. Talarowska, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – część II (https://www.researchgate.net/profile/Monika-Talarowska/publication/231176973_Human_orgasm_from_the_physiological_perspective_-_Part_II/links/5406a8b30cf2c48563b25790/Human-orgasm-from-the-physiological-perspective-Part-II.pdf)
  3. Z. Zdrojewicz, M. Szewczyk, Punkt G – fakty i mity, Seksuologia Polska 2005, tom 3 nr 1 str. 23-28. (https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33637)
  4. M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, Seksuologia Polska 2014, tom 12 nr (https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/15-22/27833)
  5. A. Dodziuk, Dobrze nam ze sobą, Wyd.: Instytut Psychologii Zdrowia PTP, 2004
  6. W.A. Fisher, N.R. Branscombe, C.R. Lemery (1983). The bigger the better? Arousal and attributional responses to erotic stimuli that depict different size penises. Journal of Sex Research, 19(4), 377-396.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.