Funkcja porannej erekcji u mężczyzny

Funkcja porannej erekcji u mężczyzny

Każdemu zdrowemu mężczyźnie nieobcy jest temat porannego wzwodu. wiemy, że jest to naturalne – kiedy zanika, zaczynamy się niepokoić. dlaczego jednak automatyczna erekcja pojawia się właśnie nad ranem? czemu służą poranne wzwody?

Aktywność organizmu podczas snu

Choć sen uważany jest za stan pasywny, wiele badań zwraca uwagę na fakt, że w czasie jego trwania w organizmie zachodzi wiele istotnych procesów fizjologicznych[1]. Sen moduluje działanie układu endokrynologicznego, nerwowego, metabolicznego, krążenia, a także rozrodczego.

Najnowsze eksperymenty naukowców wykazują, że między poszczególnymi fazami snu a reakcjami seksualnymi organizmu zachodzą istotne związki. Podczas fazy snu REM czynność bioelektryczna mózgu nie ma już charakteru wolnofalowego: przypomina raczej stan czuwania.

Można wtedy zaobserwować zarówno przyspieszenie, jak i nieregularność oddechu, przyspieszenie akcji serca oraz szybkie ruchy gałek ocznych, mimo zamkniętych powiek. W tej fazie obserwuje się również wzrost pobudzenia seksualnego, u mężczyzn objawiającego się erekcją.

Nie ma przy tym znaczenia to, czy treść marzeń sennych dotyczy sfery seksualnej. Nasilenie oraz częstość erekcji nie zależy w żaden sposób od częstości uprzednich stosunków seksualnych ani od okresu abstynencji, który poprzedzał erekcję w czasie snu. Stan pobudzenia seksualnego dotyczy ściśle konkretnej fazy: zaczyna się i kończy wraz z nią.

Poranna erekcja a hormony

Pojawianie się wzwodu w czasie snu zależne jest nie tylko od układu nerwowego, ale i hormonalnego. Mózg i układ endokrynologiczny ściśle ze sobą współpracują, również w czasie nocnego wypoczynku. U mężczyzn najważniejszą rolę pełnią androgeny, w tym testosteron. Niektóre badania wskazują na fakt, że niedobór snu może doprowadzić do zmniejszenia się stężenia androgenów we krwi mężczyzny[1].

Obecnie wiadomo już, że w czasie nocnego wypoczynku poziom testosteronu stopniowo rośnie, by tuż przed obudzeniem osiągnąć najwyższy poziom. Stąd przy obudzeniu pojawia się erekcja. U mężczyzn poniżej 32. roku życia podobny mechanizm można zaobserwować w trakcie snu w ciągu dnia.

Okołodobowy cykl wydzielania hormonów męskich znacząco wpływa również na samą jakość snu i jego długość. Mężczyźni, którzy przyjmują testosteron z powodów zdrowotnych, jako skutek uboczny często wymieniają bezsenność. Układ syntezy męskich hormonów płciowych oraz układ prokreacyjno-seksualny i wynikający z jego działania poranny wzwód są więc ze sobą ściśle powiązane.

Czym jest seksomnia?

Niekiedy nocna aktywność seksualna organizmu przyjmuje formy bardziej nietypowe niż standardowa poranna erekcja. Jednym z takich przypadków jest seksomnia, znana również jako zespół Morfeusza – będąca rodzajem parasomni, zaburzenia snu przejawiającego się niepożądanymi zjawiskami ruchowymi lub wegetatywnymi.

Seksomnia polega na podejmowaniu aktywności seksualnej w czasie snu[2]. Najczęściej dotyczy osób w wieku między 20. a 40. rokiem życia. Epidemiologia nie jest znana. Pacjenci często obawiają się wizyty u lekarza, a zaburzenie niejednokrotnie wychodzi na jaw dopiero podczas próby oskarżenia o gwałt lub molestowanie.

Ofiarą jest w tym przypadku zazwyczaj partner seksonomika: osoba cierpiąca na zespół Morfeusza rzadko wychodzi z łóżka podczas ataku parasomnii[2]. Epizod trwa zazwyczaj ponad trzydzieści minut.

U mężczyzn towarzyszy mu podniecenie seksualne, niejednokrotnie objawiające się poranną erekcją – ataki pojawiają się często podczas zasypiania i tuż przed obudzeniem się. Zachowania w trakcie mogą przyjmować różną formę: zarówno obscenicznych i wulgarnych wypowiedzi, jak i wyznań miłosnych, ruchów frykcyjnych, wokalizacji seksualnej, masturbacji, seksu oralnego i analnego oraz pełnego stosunku seksualnego. Nierzadko osoba dotknięta seksomnią staje się agresywna seksualnie wobec partnera.

Po przebudzeniu się nie pamięta epizodu lub przypomina sobie tylko niektóre szczegóły. Seksomnia często jest powodem poczucia winy i złego samopoczucia, stąd niezbędna jest wizyta u neurologa i psychiatry, którzy zaproponują formy leczenia farmako- i psychoterapeutycznego, pozwalającego uporać się z zaburzeniami snu.

Źródła:

  1. Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak, A. Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych?. Psychiatr. Pol, 2014. 48(4): 701-714.
  2. Leśnicka A. Seksomnia jako szczególna postać parasomnii. Polski Przegląd Neurologiczny, 2010. 6(3): 157–160.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.