Kiedy poziom testosteronu jest za niski?

Kiedy poziom testosteronu jest za niski?

Starzejące się społeczeństwo sprawia, że występuje coraz więcej zaburzeń zwanych ogólnie Zespołem Niedoboru Testosteronu (Testosterone Deficiency Syndrome, TDS). Po 60. roku życia mężczyzny poziom testosteronu jest niższy niż u mężczyzny 20-letniego, u którego ten hormon jest na poziomie w dolnych granicach normy[1]. Jak rozpoznawać niedobór testosteronu i czy da się mu przeciwdziałać?

Niski poziom testosteronu – Co go wywołuje?

Lekarze i inni specjaliści coraz bardziej interesują się tematem poziomu testosteronu zmieniającego się wraz z wiekiem, bo w ostatnim czasie notujemy gwałtowny proces starzenia się populacji ludzi. Deficyty hormonów płciowych, a głównie niski poziom testosteronu, to coraz poważniejszy problem.

Niestety, nadal nie zawsze da się ustalić, kiedy mężczyznę dotyka Zespół Niedoboru Testosteronu (Testosterone Deficiency Syndrome, TDS), więc to utrudnia właściwe postępowanie lekarskie, a mężczyzna nie wie jak zwiększyć testosteron. TDS jest zaliczany przez lekarzy do formy hipogonadyzmu męskiego – zmniejsza się produkcja androgenów gonadowych wraz z wiekiem mężczyzny. Hipogonadyzm to brak lub ograniczenie czynności wydzielniczej jąder. Objawia się spadkiem całkowitego stężenia testosteronu[1].

Testosteron pełni w męskim organizmie bardzo ważne funkcje. Zależą od niego prawidłowe funkcje seksualne – uczucie podniecenia i pożądania, nocne i poranne erekcje spontaniczne, wzwody psychogenne, orgazm i ejakulacja[2].

Testosteron w męskim organizmie – norma

Dolna norma poziomu testosteronu w męskim organizmie została ustalona na <8 nmol/l (231 ng/dl) w godzinach od 7 do 11. Należy jednak pamiętać, że poziom testosteronu jest również kwestią indywidualną[2].

Aby mężczyzna mógł osiągnąć i utrzymać erekcję niezbędny jest testosteron. Zdarzenia inicjujące erekcję przebiegają w tej kolejności:

  1. Uwalniany jest tlenek azotu.
  2. Następuje synteza GMP.
  3. Rozszerzają się tętniczki i następuje rozkurcz mięśni gładkich zatok jamistych.
  4. Następuje erekcja.

Jeśli stężenie testosteronu w męskim organizmie spadnie poniżej normy, wszystkie powyższe reakcje nie nastąpią[2].

Niski poziom testosteronu – objawy

Najpopularniejszymi objawami niskiego poziomu testosteronu są zaburzenia erekcji oraz spadek libido, ale towarzyszą im zwykle objawy metaboliczne – cukrzyca, osteoporoza oraz zespół metaboliczny[1].

Charakterystyczne objawy dla TDS to:

  • spadek libido oraz jakości i częstości wzwodów, zwłaszcza wzwodów nocnych,
  • zmiany nastroju z towarzyszącym spadkiem aktywności intelektualnej,
  • zaburzenia snu,
  • spadek beztłuszczowej masy ciała z towarzyszącym spadkiem masy mięśni i ich siły,
  • wzrost objętości tłuszczu trzewnego,
  • ubytek owłosienia oraz zmiany skórne,
  • spadek gęstości mineralnej kości z następową osteopenią, osteoporozą i wzrostem ryzyka złamań kości[1].

Jak zwiększyć testosteron?

Przy zaburzeniach erekcji i TDS monoterapia nie zawsze przynosi odpowiedni skutek. O wiele lepiej jest skojarzyć inhibitory fosfodiesterazy-5 (PDE-5-i) z testosteronem. Problemy z potencją i hipogonadyzm będą leczone skuteczniej, kiedy testosteron zostanie połączony z sildenafilem. Takie działanie skutkuje rozszerzeniem tętnic prącia, co udokumentowano w badaniu dopplerowskim przepływów naczyniowych. Testosteron i sildenafil aż u 70% badanych mężczyzn przyniósł powrót erekcji[2].

Mężczyźni powinni co jakiś czas badać stężenie testosteronu w swoim organizmie. Takie badania należy wykonywać po ukończeniu 50. roku życia. U mężczyzn ze stwierdzonymi chorobami: cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, chorobami układu sercowo-naczyniowego i zaburzeniami wzwodu badanie poziomu testosteronu powinno być koniecznością.

Kontrola poziomu testosteronu oraz odpowiednie leczenie korzystnie wpływają na jakość życia, a jednocześnie mogą poprawiać wyniki leczenia współistniejących schorzeń[1].

Źródła:

1. Hanecki R. Hipogonadyzm u mężczyzn – zespół niedoboru testosteronu. https://www.esculap.com/publication/129131/Hipogonadyzm_u_mężczyzn_–_zespół_niedoboru_testosteronu Data dostępu: 11.12.2017
2. Sikorski A. Testosteron a zaburzenia wzwodu prącia. Przegląd Urologiczny. 2007;4(44) http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1273 Data dostępu: 11.12.2017

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.