Cukrzyca a potencja u mężczyzn

Na wstępie tego artykułu warto zapoznać się z definicją cukrzycy. Zgodnie z podręcznikiem chorób wewnętrznych pod redakcją prof. Andrzeja Szczeklika cukrzyca to choroba należąca do grupy schorzeń metabolicznych, której istotą jest zbyt wysoki poziom glukozy (hiperglikemia) we krwi pacjenta. Wynika to z defektu wydzielania lub działania hormonu — insuliny. Jest to hormon produkowany przez trzustkę. Przewlekle podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do wielu groźnych powikłań, w tym do zaburzeń narządu wzroku, zaburzeń funkcjonowania nerek, serca i zaburzeń w obrębie naczyń krwionośnych. Cukrzyca sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic, a to zaś zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Wszystkie wymienione powyżej powikłania mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W tym artykule zajmiemy się zaburzeniami sfery seksualnej.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Pawła Piątkiewicza i jego współpracowników z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ponad 40% pacjentów z cukrzycą nie jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Co na to wpływa? Jakie mechanizmy prowadzą do pogorszenia życia seksualnego u pacjentów chorujących na cukrzycę?

Zaburzenia dotyczące erekcji to nieprawidłowości polegające na niemożności osiągnięcia i utrzymania wzwodu w celu odbycia stosunku seksualnego. W wielu artykułach, nie tylko naukowych, zaburzenia te nazywa się impotencją. Jak donoszą źródła naukowe (artykuł Mariusza Jasika, Krzysztofa Dęmbe opublikowany w Medycynie po Dyplomie), zaburzenia wzwodu dotyczą nawet 40-70% mężczyzn chorujących na cukrzycę.

Z czego to wynika? Cukrzyca wiąże się z zaburzeniami w obrębie naczyń tętniczych (rozwój miażdżycy, zwapnienia tętnic), które prowadzą do pogorszenia ukrwienia ciał jamistych. Ciała jamiste to struktury znajdujące się w prąciu. Wypełniają się one krwią tętniczą, co umożliwia osiągnięcie erekcji. Zaburzenia w obrębie tętnic prowadzi więc do zaburzeń erekcji spowodowanych mechanizmem naczyniowym.

Do problemów z erekcją mogą prowadzić nie tylko zaburzenia w obrębie tętnic, ale również w naczyniach żylnych. Na zewnętrznej powierzchni każdego ciała jamistego znajdują się naczynia żylne, które odpowiedzialne są za odprowadzanie krwi do żyły grzbietowej prącia. Nieprawidłowości w obrębie naczyń żylnych mogą prowadzić do pojawienia się przecieków, co z kolei skutkuje problemami z utrzymaniem erekcji (utrzymaniem wzwodu).

W cukrzycy dochodzi również do rozwoju neuropatii, a więc zaburzeń dotyczących obwodowego układu nerwowego. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi bowiem do uszkodzenia nerwów ciał jamistych, czego konsekwencją są zaburzenia erekcji. Co więcej, u pacjentów z cukrzycą zauważono nieprawidłowości dotyczące rozkurczu mięśni gładkich prącia, co także wpływa na prawidłowe procesy erekcji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zaburzenia potencji w cukrzycy wynikają nie tylko z nieprawidłowości naczyniowych i neuropatycznych, ale także hormonalnych. Jak pokazano w artykule Mariusza Jasika i Krzysztofa Dęmbe, opublikowanym w Medycynie po Dyplomie, pacjenci z cukrzycą borykają się z różnego rodzaju nieprawidłowościami endokrynologicznymi. Należy wymienić tutaj przede wszystkim:

  • zbyt niski poziom testosteronu — prowadzi nie tylko do zaburzeń erekcji, ale także zauważalnego spadku libido u mężczyzn,
  • podwyższone stężenie prolaktyny — prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, zbyt duże jego stężenie u płci męskiej prowadzi do zaburzeń erekcji,
  • zaburzenia poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę (tyroksyna, trójjodotyronina).

Problemy z członkiem przy cukrzycy to nie tylko zaburzenia erekcji. Należy mieć świadomość tego, że cukrzyca w różnych mechanizmach prowadzi do zaburzeń seksualnych. Nie ma jednej konkretnej przyczyny, która odpowiada za zaburzenia potencji u pacjentów z cukrzycą. Jednak zazwyczaj dominuje przyczyna naczyniowa.

Chorzy często zadają pytanie: jaki lek na potencję przy cukrzycy? Leczeniem pierwszego rzutu jest leczenie choroby podstawowej, czyli cukrzycy. Czasem stosuje się inhibitory fosfodiesterazy 5, jednak trzeba pamiętać, że można to robić tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Należy mieć świadomość tego, jak ważna w zaburzeniach erekcji w przebiegu cukrzycy jest również psychoterapia.

  1. https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-cukrzyca-jedna-choroba-rozne-oblicza,481.html
  2. Mariusz Jasik, Krzysztof Dęmbe, Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę, Po Dyplomie. [https://podyplomie.pl/auth/login?service=%2Fwiedza%2Fwielka-interna%2F246%2Czaburzenia-seksualne-u-chorych-na-cukrzyce]
  3. Paweł Piątkiewicz i inni, Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę — ważne i pomijane powikłanie, Diabetologia Praktyczna 2017, tom 3, nr 4,
  4. Interna Szczeklika — Podręcznik Chorób Wewnętrznych, wydanie 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków,
  5. http://www.euro.who.int/diabetes