Problemy ze wzwodem u młodych mężczyzn

Problemy ze wzwodem u młodych mężczyzn

Dla wielu mężczyzn udane funkcjonowanie w sferze intymnej i możliwość uzyskiwania pełnej erekcji stanowią wyznacznik atrakcyjności i szczęśliwego życia[1]. Problemy ze wzwodem w młodym wieku mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać budowanie trwałych i satysfakcjonujących związków[1].

Zaburzenia erekcji bardzo często wywołują uczucie wstydu, sprzyjają obniżeniu poczucia własnej wartości i wycofaniu mężczyzny. W miejsce dawnej pewności siebie pojawia się lęk i stres przed kolejnym zbliżeniem z partnerką, który jeszcze bardziej potęguje dolegliwości[1].  Jakie są zatem przyczyny impotencji w młodym wieku i jak je leczyć?

Czym są zaburzenia erekcji?

Przez zaburzenie erekcji rozumie się nawracającą lub stałą niemożność uzyskania pełnego wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego[2]. W Polsce na problemy ze wzwodem cierpi coraz większa grupa mężczyzn.

Jednak leczenia erekcji podejmuje się jedynie niewielki procent wszystkich panów borykających się z tym schorzeniem[2]. Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest niepełna erekcja w młodym wieku[2].

Impotencja u młodych mężczyzn – przyczyny

Jest wiele przyczyn zaburzeń erekcji. Problemy ze wzwodem mogą być wywołane zarówno czynnikami o podłożu fizycznym, jak i czynnikami psychogennymi.

Najczęstsze czynniki psychologiczne to[3]:

  • stres,
  • zaburzone relacje w związku,
  • lęk przed posiadaniem dzieci,
  • lęk przed kobietami,
  • religia,
  • niska samoocena.

Do czynników o charakterze organicznym zalicza się:

  • choroby (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie),
  • zmiany hormonalne,
  • niektóre leki,
  • otyłość,
  • uszkodzenie nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego,
  • przebyte operacje,
  • wiek,
  • wady wrodzone w obrębie penisa[1][3].

Natomiast problemy ze wzwodem w młodym wieku najczęściej wywoływane są przez kompleks małego członka, na co bezpośredni wpływ ma wizerunek mężczyzny przedstawiany w materiałach pornograficznych[4].

Innym dość istotnym czynnikiem wpływającym na brak erekcji u młodego mężczyzny jest sama inicjacja seksualna i stres z nią związany, która może rzutować na dalsze życie intymne i wpływać na problemy z erekcją.

Często jako przyczynę braku wzwodu u młodych mężczyzn wskazuje się lęk przed posiadaniem dzieci, błędne przekonania na temat seksualności mężczyzn, konflikty w związku czy błędy w sztuce miłosnej[3].

Leczenie problemów ze wzwodem w młodym wieku

Wyróżniamy kilka metod leczenia problemów z erekcją u młodych mężczyzn. To, jaki typ kuracji zostanie zastosowany, zależne jest od rodzaju przyczyn, które wywołują schorzenie. Jeśli za zaburzenia erekcji odpowiadają czynniki psychogenne, wówczas stosuje się edukację seksualną, terapię indywidualną lub psychoterapię dla par.

Wystąpienie impotencji w młodym wieku na tle organicznym wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego, a jeśli ono nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wówczas przechodzi się do fazy leczenia chirurgicznego.

Terapia farmakologiczna to przede wszystkim przyjmowanie określonych leków, mających rozszerzyć naczynia krwionośne w penisie i przywrócić naturalny mechanizm erekcji. Leczenie chirurgiczne może polegać między innymi na wszczepieniu odpowiednich protez w prącie[2][3].

Jak przeciwdziałać niepełnej erekcji w młodym wieku?

Młodzi mężczyźni, którzy borykają się z tym kłopotliwym schorzeniem, mogą zmniejszyć jego występowanie poprzez:

  • ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i wypalanych papierosów,
  • zmianę nawyków żywieniowych i zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów,
  • zmianę stylu życia i zwiększenie aktywności fizycznej,
  • regularne badania ciśnienia, poziomu cholesterolu i cukru we krwi,
  • regularnie uprawiać seks[3].

Takie profilaktyczne działania mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie lub ustąpienie pojawiających się problemów ze wzwodem. Należy mieć jednak pełną świadomość, że nawracające lub utrzymujące się dłużej objawy słabej erekcji powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pogłębiające się problemy z erekcją u młodych mężczyzn mogą negatywnie rzutować na każdą sferę życia[3].

Kłopoty ze wzwodem mogą pojawiać się w każdym wieku i nie stanowią jedynie domeny starszych pokoleń. Impotencja w młodym wieku staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem[2]. Do jej rozwoju przyczyniają się głównie stres, lęk przed kobietami i posiadaniem dzieci, nieudana inicjacja seksualna lub kompleksy. Nie bez znaczenia są przebyte choroby, operacje czy zmiany hormonalne[3][4].

Brak erekcji u młodego mężczyzny często jest powodem do wstydu, frustracji i wycofania się z życia[2]. Nie należy jednak zapominać, że obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia niepełnej erekcji w młodym wieku i warto z nich skorzystać.

Źródła:

  1. Witusik A, Pietras T, Felchner Zaburzenia wzwodu u nieleczonych farmakologicznie młodych mężczyzn z zaburzeniami nastroju a masa ciała. Seksuologia Polska. 2009;7(1):15-18
  2. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4 (38):46-50
  3. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 03.2017
  4. Izdebski Z. Objawy i trudności w życiu seksualnym. Rocznik Lubuski cz. 2. 2006;32:95-111

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.