Używki i leki a problemy z erekcją

Używki i leki a problemy z erekcją

Czy wystąpienie problemów z erekcją może być związane z przyjmowanymi lekami lub używkami? Jaki wpływ na zdolności seksualne mężczyzny ma alkohol? Co jeszcze może się przyczynić do pojawienia się zaburzeń wzwodu u mężczyzn?

Kłopoty z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu są dla każdego mężczyzny bardzo niepokojące. Doprowadzają do pogorszenia samopoczucia, obniżenia jakości życia, a także wystąpienia różnych problemów rodzinnych, partnerskich, a nawet zawodowych. W wielu przypadkach przyczyniają się do depresji, dlatego ich jak najszybsze rozpoznanie oraz podjęcie prawidłowego leczenia jest tak bardzo ważne.

Słaba erekcja – przyczyny

Problemy z erekcją mogą być spowodowane przez różne czynniki. Do podstawowych zaliczamy przede wszystkim problemy psychologiczne, zmęczenie, złe doświadczenia seksualne z przeszłości oraz występowanie innych schorzeń, dotyczących przede wszystkim układu krążenia i hormonalnego, a także cukrzycy czy zaburzeń neurologicznych. Duże znaczenie mają także operacje układu urologicznego oraz mechaniczne uszkodzenia członka.

Problemy z erekcją a używki i leki

Wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie: czy kłopoty z erekcją mogą być spowodowane przez alkohol lub leki? Odpowiedź jest twierdząca. Istnieją pewne grupy leków oraz rodzaje używek, które mogą doprowadzić do powstania problemów ze wzwodem. Zaliczamy do nich przede wszystkim alkohol, leki na nadciśnienie, beta-blokery, niektóre środki antydepresyjne lub hipolipidemiczne[1].

Leczenie zaburzeń wzwodu jest trudne przede wszystkim z tego powodu, że jest to problem natury delikatnej, o którym pacjenci nie chcą mówić. Posiadanie tak wstydliwych dolegliwości często hamuje ich przed zasięgnięciem opinii lekarskiej.

W takiej sytuacji zazwyczaj decydują się oni sięgnąć po leki na erekcję dostępne w aptekach bez recepty. To dobre rozwiązanie, które w większości przypadków przynosi oczekiwaną poprawę. Jeśli jednak tak się nie dzieje, konsultacja lekarska jest już bezwzględnie wskazana.

Alkohol a możliwości seksualne

Napoje alkoholowe są bardzo częstym towarzyszem randek, ponieważ charakteryzują się tym, że zmniejszają uczucie stresu i rozluźniają atmosferę. Czy aby na pewno są dobrym pomysłem, szczególnie jeśli planujemy kolację ze śniadaniem? Jak alkohol wpływa na zdolności seksualne mężczyzny?

Alkohol, zwłaszcza wypity w nadmiarze, wpływa niekorzystnie na wzwód i erekcję. Jest to związane przede wszystkim z tym, że znacząco obniża on syntezę testosteronu, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowych zdolności seksualnych.

Z tego powodu wielu mężczyzn skarży się, że chociaż na co dzień nie mają problemów z odbyciem stosunku seksualnego, to po spożyciu alkoholu jest to wręcz niemożliwe[2]. Dlatego trzeba powiedzieć, że choć spożywanie alkoholu zwiększa ochotę na zbliżenie – ponieważ przede wszystkim rozluźnia – to nie jest dobrym rozwiązaniem, bo jednocześnie zmniejsza zdolności seksualne mężczyzny.

Dodatkowo alkohol doprowadza do niedotlenienia organizmu i niedokrwienia członka, a to sprawia, że do penisa nie dopływa dostateczna ilość krwi. Członek staje się mniejszy i szybko opada, przez co odbycie zadowalającego stosunku jest w zasadzie niemożliwe[2].

Zaburzenia wzwodu u mężczyzn są problemem dość powszechnym, który często występuje u młodych, niedoświadczonych osób i który lubi pogłębiać się wraz z wiekiem. Zazwyczaj przyczyną problemów nie jest impotencja, choć tego mężczyźni obawiają się najbardziej.

Najczęściej powód tkwi w stresie, przepracowaniu, posiadaniu wielu różnych problemów, które nie pozwalają się wyluzować, a także w zażywanych lekach czy w przesadzaniu z ilością stosowanych używek.

Źródła:

  1. Lasota W., Spruch T., Diagnostyka zaburzeń wzwodu prącia, http://www.czytelniamedyczna.pl/1176,diagnostyka-zaburzen-wzwodu-pracia.html, data dostępu: 01.07.2017
  2. Antoniewicz A., Współczesne możliwości leczenia farmakologicznego zaburzeń wzwodu prącia, http://erekcja.pl/alkohol-a-erekcja.html, data dostępu: 01.07.2017

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.