Erekcja bez podniecenia
Sfera seksualna jest silnie zintegrowana z pozostałymi obszarami życia człowieka. Dlatego jeśli pojawiają się problemy w zdrowiu i życiu codziennym, mogą one odbijać się w sypialni. Nawet 40% Polaków cierpi na dysfunkcje seksualne, które obejmują m.in. problemy z erekcją czy długą erekcję bez wytrysku[1]. Jak można temu zapobiec?
Kłopoty z erekcją dotyczą wielu mężczyzn w średnim wieku, lecz zdarza się to również tym młodszym, przepracowanym i borykającym się z różnego rodzaju chorobami. Młodsi panowie miewają również niepełne erekcje. Te dolegliwości narażają mężczyzn i ich partnerki na dodatkowy stres i frustrację w sypialni.
Co to jest erekcja?
Erekcja to możliwość osiągnięcia i utrzymania wzwodu, który pozwoli na satysfakcjonujący stosunek seksualny między partnerem a partnerką.
Przyczyny problemów z erekcją
Problemy z erekcją to zaburzenie wzwodu, męskie zaburzenie erekcyjne. Istnieją różne przyczyny zaburzeń seksualnych na kilku poziomach[2]:
- organicznym (choroba, przyjmowanie leków, używek itp.),
- choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze),
- choroby endokrynologiczne (np. cukrzyca, choroby tarczycy, hipogonadyzm),
- choroby na tle psychicznym (stany lękowe, depresja),
- choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, udar mózgu),
- choroby dotyczące prącia: choroba Peyroniego, złamanie prącia,
- niewydolność wątroby, niewydolność nerek,
- urazy rdzenia kręgowego, miednicy,
- inne zaburzenia seksualne (przedwczesny wytrysk, niskie libido, dyspaurenia u kobiet),
- urazy chirugiczne (np. usunięcie prostaty, jąder, odbytnicy),
- zażywanie leków (psychotropowych, przeciwnadciśnieniowych, krążeniowych, metabolicznych),
- niezdrowym stylu życia (siedzący tryb życia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, otyłość),
- psychogennym
- stres, przepracowanie,
- brak przestrzeni na prywatność i intymność,
- lęki przed kobietami, niepewność męskości,
- fobie seksualne,
- rygorystyczne wychowanie religijne,
- skłonności homoseksualne,
- nieuświadomione preferencje seksualne,
- mity na temat męskiej seksualności (np. o nieustannej ochocie na seks, nieprzerwanej wydolności mężczyzny),
- konflikty w relacji z partnerką,
- nieuświadomiony wrogi stosunek do partnerki,
- zaburzenia seksualne partnerki,
Jak wyglądają objawy w zaburzeniach erekcji?
Problemy z erekcją mogą pojawiać się jedynie w określonych sytuacjach (np. jednorazowo pod wpływem stresu lub alkoholu) lub stopniowo narastać. Niepełna erekcja nie pozwala mężczyźnie na stosunek seksualny: może dojść do opadania członka po intensywnej stymulacji tuż przed stosunkiem lub w trakcie.
Szacuje się, że na problemy z erekcją cierpi w Polsce około 1,5 miliona mężczyzn po 35. roku życia, z których jedynie 15% zgłasza się do lekarza (3). Długa erekcja bez wytrysku to problem nieco rzadszy, ale również spędza sen z powiek mężczyznom. Przyczyny występowania suchego orgazmu są bardzo zbliżone do powodów pojawienia się zaburzeń erekcji, a różnice w leczeniu obu typów zaburzeń powinien określić lekarz.
Niska świadomość seksualna, mała liczba lekarzy seksuologów i pokutujące mity, sprawiają, że mężczyźni często nie wiedzą, do jakiego lekarza przyjść i sądzą, że problemy seksualne są naturalne w pewnym wieku. Dodatkowo obniża się samoocena, poczucie sprawczości, a nawet sens życia.
Tymczasem pacjent może zwrócić się z problemem do seksuologa, urologa, psychiatry, internisty lub kardiologa (aby wykluczyć, że problemy z erekcją są sygnałem nadchodzącej choroby wieńcowej)[2].
Jak leczyć zaburzenie wzwodu?
Stosuje się 2 rodzaje leczenia:
- niefarmakologiczne: psychoterapia. Ten sposób leczenia jest korzystny dla pacjentów ze wszystkimi typami zaburzeń seksualnych. Ma na celu wyjaśnienie objawów choroby.
- Zaburzenie wzwodu często naturalnie pojawia się z wiekiem, ale nie jest wyrokiem. W wielu przypadkach nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem innej, somatycznej dolegliwości (np. cukrzycy, choroby wieńcowej) lub skutkiem zabiegu chirurgicznego. Psychoterapia jest pomocna szczególnie w przypadku problemów seksualnych na tle psychogennym
- farmakologiczne
- preparaty testosteronu – przynosi poprawę u mężczyzn z niedoborami hormonu, szczególnie po 50. roku życia
- leki pierwszego rzutu
- Inhibitory fosfodiesterazy typu 5
- Inhibitory pierwszej generacji
- Inhibitory II generacji
- Inne leki doustne
- Leczenie środkami pochodzenia naturalnego – najskuteczniejsze w leczeniu lekkich zaburzeń erekcji (3).
Najlepsze rezultaty przynosi leczenie w postaci terapii i środków doustnych w połączeniu z dbałością o zdrowy tryb życia. Dbanie o siebie podnosi poziom odporności organizmu, zapobiega różnorodnym chorobom oraz uwalnia pewność siebie. Dzięki temu mężczyzna pozostaje sprawniejszy w sypialni.
Bibliografia
- Chabiński A. Seksuolog: W Polsce nawet 40% osób cierpi z powodu dysfunkcji seksualnych, jednak obawiają się wizyty u specjalisty. https://seksuologia.mp.pl/aktualnosci/136305,seksuolog-w-polsce-nawet-40-osob-cierpi-z-powodu-dysfunkcji-seksualnych-jednak-obawiaja-sie-wizyty-u-specjalisty Dostęp: 28.01.20182.
- Grabski B. Cichoń W. Zaburzenia erekcji. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Dostęp: 28.01.2018
- Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092 Dostęp: 29.01